Izvor: Blic, 05.Nov.2016, 19:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Banjaluka na ČVRSTIM temeljima: Građevinci tvrde da su objekti u gradu stabilni na POTRESE

Potres, koji je u četvrtak uznemirio Banjalučane, pokazao je da su priče o nesolidnoj gradnji preterane, tvrde građevinci.

Seizmolozi, međutim, upozoravaju da je zemljotres od šest stepeni po Merkaliju opasan samo za stare i nekvalitetne objekte, a da se tek na sedam stepeni ruše dimnjaci i pucaju zidovi na novijim zgradama.

- Samo na jednoj novijoj kući u Kuljanima u četvrtak je napukao zid. Značajnijih šteta nije bilo, ali nije uputno da kvalitet gradnje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << proveravamo na zemljotresima - kaže Snježana Cvijić Amulić, načelnica Odelenja za seizmologiju u Hidrometeorološkom zavodu RS.

Predrag Mitraković, penzionisani arhitekta i bivši gradski načelnik za urbanizam, koji je bio u stručnom timu za procenu šteta nakon zemljotresa 1969, tvrdi da su noviji objekti projektovani i građeni po strogim seizmičkim propisima. Ako je i bilo pojedinačnih zloupotreba, tvrdi, one nisu značajne sa stanovišta stabilnosti.

- Nijedan inženjer ne bi sebi dozvolio takvu avanturu, kako zbog profesionalnog ugleda i digniteta, tako i zbog odgovornosti koju graditelj preuzima – kaže Mitraković. Dodaje da se građevinske dozvole izdaju u skladu sa seizmičkim kartama.

Inženjeri koji se danas bave gradnjom izbegavaju javne komentare na ovu temu, ali su i oni saglasni da su sumnje u stabilnost novogradnje neosnovane.

- Ne kažem da u građevinarstvu nema, narodski rečeno, muvanja, ali niko se ne bi usudio da štedi na konstrukciji i dovodi u pitanje stabilnost. Štedi se na pločicama, zidnim oblogama i sličnim detaljima - kaže rukovodilac u jednoj građevinskoj kompaniji.

Bivši rukovodilac banjalučkog Zavoda za izgradnju Rajko Pucar, ranije je za „EuroBlic“ rekao da su nakon katastrofalnog zemljotresa u Skoplju 1963. u celoj SFRJ propisani strogi uslovi za gradnju u trusnim područjima, pa su 1969. u Banjaluci stradale samo starije zgrade, koje nisu građene po tim propisima. Monumentalne zdanja građena u doba Austrougarske ili bana Milosavljevića, poput današnjeg Arhiva RS, Kampusa, Banskog dvora, Pozorišta i Opštine, nisu stradala u zemljotresu 1969. godine.

Senzacija i panika

-  Priče o navodno nesigurnoj gradnji plod su senzacionalizma i površnosti, koja ima dobru prođu kod medijski neposmene publike. Problem je, međutim, što takve priče mogu izazvati paniku – kaže Predrag Mitraković.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.