
Izvor: Blic, 13.Avg.2016, 19:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BROJIMO SITNO Teče rok od oko 40 dana do održavanja referenduma u RS: Bošnjaci spas vide u Incku
Odluka o održavaju referenduma o Danu Republike juče je objavljena u „Službenom glasniku RS“.
Time je počelo da teče veoma kratak rok od oko 40 dana u kome Republička komisija za provođenje referenduma, danonoćnim radom, mora da završi brojne poslove, kako bi građani 25. septembra na biralištima mogli da odgovore na pitanje: Da li podržavate da se 9. januar obeležava i slavi kao Dan Republike Srpske?
Međutim, sve to uz uslov da OHR ne podlegne pristicima >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << bošnjačkih partija i dela međunarodne zajednice, koji od Valentina Incka traže da poništi referendum u RS. Bošnjaci vide jedini spas u Valentinu Incku.
Paralelno s tim, Bošnjaci najavljuju da će se ponovo obratiti Ustavnom sudu BiH i tražiti da zabrani referendum.
Pravni ekspert, Krstav Simić, za „EuroBlic“ kaže da je takav ishod moguć samo teoretski. On podseća da je US BiH nadležan za pitanja iz Ustava BiH ako postanu predmet spora zbog presuda bilo kog suda u BiH. Međutim, Ustavni sud RS nije doneo presudu, nego odluku da referendum u RS ne ugrožava nacionalne interese Bošnjaka.
- Zbog toga mislim da US BiH nije nadležan da postupa po odluci US RS. Ipak, ukoliko bi to učinio, onda bi postupao kao sa bilo kom drugom presudom okružnog ili Vrhovnog suda RS. Tada ima mogućnost da donese bilo koju privremenu meru do okončanja postupka i ta mera mogla bi da spreči održavanje referenduma u RS, ako pođemo od pretpostavke da su odluke US BiH konačne i obavezujuće – kaže Simić.
Iz ambasade SAD poručili su da „nije u interesu građana RS da njihovi lideri nastave aktivnosti oko ovog referenduma, kao ni drugih koji imaju za cilj kršenje Djetonskog mirovnog sporazuma ili ustavnog poretka i koji stoga predstavljaju pretnju sigurnosti, stabilnosti i prosperitetu BiH“. Slična poruka stigla je i iz britanske ambasade.
Mada Amerikanci govore o „liderima RS“, stiče se utisak da su sve kritike uperene samo ka predsedniku RS, Miloradu Dodiku, iako su sve srpske političke partije podržale raspisivanje referenduma. To je osetio i Dodik, koji je žestoko odgovorio ambasadi SAD, nazivajući „prepotentnim“ njeno odelenje za odnose s javnošću.
- To govori o tome da oni pokušavaju da kreiraju odnose u BiH, grubo se upliću u rešavanje unutrašnjih pitanja. Javnost u Srpskoj treba da odbaci takve stavove – izjavio je Dodik za Srnu.
Politički analitičar, Radomir Nešković ipak smatra da će pritisak OHR, odnosno Upravnog odbora Saveta za provođenje mira (PIK), uskoro biti preusmeren ka NS RS, budući da poslanici imaju obavezu da provedu volju naroda, nakon održavanja referenduma.
- Teoretski, visoki predstavnik može da donese odluku o zabrani održavanja referenduma. Međutim, za tako važnu odluku potrebna mu je saglasnost velikih sila u Upravnom odboru PIK – kaže Nešković.
Cena – tri miliona KM
Održavanje referenduma u RS trebalo bi da košta oko tri miliona KM.
Član Republičke komisije za provođenje referenduma Vojislav Gligić (NDP) prvu sednicu najavljuje za danas i za „EuroBlic“ kaže da je najveći problem kako u kratkom periodu imenovati nekoliko hiljada članova opštinskih komisija i odbora za provođenje referenduma, koji ne smeju da budu početnici.
Referendum i u Srebrenici?
Poslanik SDA u PS BiH Sadik Ahmetović zapretio je da će u SO Srebrenica biti raspisan referendum o izdvajanju te opštine iz RS.
Međutim, predsednik SO, Miloš Milovanović odgovara da od toga – nema ništa.
– Bošnjaci trenutno nemaju skupštinsku većinu. Osim toga, za Srbe je Srebrenica deo RS i tako će zauvek ostati – kaže Milovanović.