ALARM ZA UZBUNU Zbog prekomerno zagađenog vazduha Sarajlijama ugroženo zdravlje

Izvor: Blic, 20.Dec.2016, 19:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ALARM ZA UZBUNU Zbog prekomerno zagađenog vazduha Sarajlijama ugroženo zdravlje

Sarajevo je zvanično najzagađeniji grad u BiH, a samim tim i na vrhu liste zagađenih glavnih gradova Evrope. Stanovništvu se već sedmicama savetuju mere predostrožnosti, budući da vrsta zagađenja kojoj svedočimo stvara ozbiljne zdravstvene probleme.

U toku zimske sezone u Kantonu Sarajevo često dolazi do prekoračenja dozvoljene koncentracije zagađujućih materija. Možemo čuti o upzorenjima i interventnim merama. Međutim, nadležni organi ništa ne preduzimaju. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<

- Ove godine je vazduh puno suvlji, puno je manje prirodne magle. Prirodna magla je bila ta koja je dala malo više osećaja zagađenosti. Sada u Sarajevu, i u ostalim našim gradovima imamo vazduh koji je gori nego prošle zime. Međutim, apsolutno se ništa ne dešava - kaže Anes Podić iz Udruženja EKO AKCIJA.

Sistem uzbune ne postoji na nivou Federacije, već samo u Kantonu Sarajevo, a pokreće se tek kada zagađenost dosegne meru od 400 PM10, ili lebdećih čestica od 10 mikrograma. Sama ova činjenica je alarmantna, budući da velika većina evropskih gradova stanje uzbune plasira na merama između 100 i 150 ovih štetnih čestica.

- Po drugoj statistici Svetske zdravstvene organizacije, delimo peto i šesto mesto po broju umrlih od posledica koje su izazvane zagađenim zrakom - dodaje Podić.

Trenutno smo na samo jednom koraku do uzbune. Najskorije mere zagađenosti iznose preko 340 u odnosu na 50 preporučenih iz Svetske zdravstvene organizacije. Iz Ministarstva prostornog uređenja, građenja i zaštite okoline, N1 nije dobio komentar šta zapravo podrazumeva stanje uzbune.

- Kada posmatramo šta smo mi to uspeli u prethodnoj godini dana, ja bih rekla da smo skrenuli pažnju međunarodnih institucija i medija. Ali, najmanje smo skrenuli pažnju nadležnih institucija koje postoje da bi radili taj posao i da bi obezbedili uslove življenja građanima - kaže Džemila Agić iz Grupe za čist vazduh.

Saveti građanima ostaju isti: izbjegavajte boravak napolju, pogotovo ako spadate u grupu rizičnog stanovništva. Izbegavajte i vožnju koliko je moguće, a paljenje otpada u domaćinstvima prijavite nadležnim inspekcijama.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.