Izvor: Blic, 12.Dec.2003, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tri posleratna druga
Tri posleratna druga
Ratni vihor koji je početkom devedesetih rasturio granice na ovom parčetu Balkana, zavadio rođake i posvađao porodice, ipak nije uspeo da pokvari jedno prijateljstvo između trojice vojnika 63. padobranske brigade iz Niša.
Saša Gacik iz Niša, Salko Krpo iz Mostara i Ivan Dragoje iz Gnojnice kod Mostara, upoznali su se u Nišu 1990. godine u legendarnoj padobranskoj brigadi i do kraja vojnog roka ostali nerazdvojni. Posle vojske, životni vetrovi >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << su svakoga odneli na svoju stranu: Saša je sa niškim padobrancima prošao sva ratišta u bivšoj Jugoslaviji, Ivan se pridružio hrvatskim formacijama u svom mestu u BiH, a Salko muslimanskim... Nisu jedan o drugome čuli ništa skoro deceniju, ratna bura se u međuvremenu stišala, prijatelji krenuli da se traže...
Ovih dana Saša je na nesvakidašnji način uspeo da stupi u kontakt sa Salkom - posredstvom sajta ove elitne jedinice koji je sam postavio na Internetu.
- Došao sam na ideju prošle godine u maju da na Internetu postavim sajt 63. padobranske jedinice kako bi ljudi koji su pre rata služili u ovoj jedinici ponovo uspostavili kontakt. I nekoliko meseci posle postavljanja sajta, javio mi se Salko. 'Krpo, prijatelju, dugo sam te tražio, nadam se da rat nije ostavio posledice po tebe', napisao sam mu u prvoj poruci. Odgovorio mi je da je skoro ceo rat proveo u bolnici jer mu je još na početku pored kreveta eksplodirala minobacačka granata. Dok je izašao iz bolnice, rat se završio. Kaže da se posle rata sreo i sa Ivanom, koji je u Mostaru bio na hrvatskoj strani, da su u tom gradu sada već opale tenzije. O ratu ne pričamo, to je završena priča. Razgovaramo o prijateljima, porodicama. Nadam se da ću ovih dana stupiti u kontakt i sa Ivanom, koga sam poslednji put video 1992. godine u Bosni, na hrvatskoj barikadi u okolini Mostara, kroz optiku dvogleda - poverava se za 'Blic' Saša Gacik, veb-dizajner i rezervista 63. padobranske brigade.
Tako je počelo ponovno okupljanje padobranaca iz klase 1990/91. godine. Ovoga puta na Internetu, preko Sašinog sajta. Kaže da su im se javili svi 'klasići', da su sa svima opet u kontaktu. Jedan pere solitere, drugi koordinira akcijom za izgradnju Đurđevih stupova... B. Janačković









