Izvor: Blic, 18.Dec.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tri posleratna druga

Tri posleratna druga

Ratni vihor koji je početkom devedesetih rasturio granice na ovom parčetu Balkana, uzburkao nacionalne strasti, zavadio rođake i posvađao porodice, ipak nije uspeo da pokvari jedno prijateljstvo između trojice vojnika 63. padobranske brigade iz Niša.

Saša Gacik iz Niša, Salko Krpo iz Mostara i Ivan Dragoje iz Gnojnice kod Mostara, upoznali su se u Nišu 1990. godine u legendarnoj padobranskoj brigadi i do kraja vojnog roka ostali nerazdvojni. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Posle vojske, životni vetrovi su svakoga odneli na svoju stranu: Saša je sa niškim padobrancima prošao sva ratišta u bivšoj Jugoslaviji, Ivan se pridružio hrvatskim formacijama u svom mestu u BiH, a Salko muslimanskim... Nisu jedan o drugome čuli ništa skoro deceniju, ratna bura se u međuvremenu stišala, prijatelji krenuli da se traže...

Ovih dana Saša je na nesvakidašnji način uspeo da stupi u kontakt sa Salkom - posredstvom sajta ove elitne jedinice koji je sam postavio na Internetu.

- Došao sam na ideju prošle godine u maju da na Internetu postavim sajt 63. padobranske jedinice kako bi ljudi koji su pre rata služili u ovoj jedinici ponovo uspostavili kontakt. I nekoliko meseci posle postavljanja sajta, javio mi se Salko. 'Krpo, prijatelju, dugo sam te tražio, nadam se da rat nije ostavio posledice po tebe', napisao sam mu u prvoj poruci. Odgovorio mi je da je skoro ceo rat proveo u bolnici jer mu je još na početku pored kreveta eksplodirala minobacačka granata. Dok je izašao iz bolnice, rat se završio. Kaže da se posle rata sreo i sa Ivanom, koji je u Mostaru bio na hrvatskoj strani, da su u tom gradu sada već opale tenzije. O ratu ne pričamo, to je završena priča. Razgovaramo o prijateljima, porodicama. Nadam se da ću ovih dana stupiti u kontakt i sa Ivanom, koga sam poslednji put video 1992. godine u Bosni, na hrvatskoj barikadi u okolini Mostara, kroz optiku dvogleda - poverava se za 'Blic' Saša Gacik, veb-dizajner i rezervista 63. padobranske brigade.

Tako je počelo ponovno okupljanje padobranaca iz klase 1990/91. godine. Ovoga puta na Internetu, preko Sašinog sajta. Kaže da su im se javili svi 'klasići', da su sa svima opet u kontaktu. Jedan sada pere solitere, drugi koordinira akcijom za izgradnju Đurđevih stupova...

Sajt 63. padobranske brigade, od njegovog osnivanja u maju 2002. godine do danas posetilo je oko 35.000 ljudi. Tako su se preko ovog sajta, posle 30 godina, ponovo našla dvojica 'klasića' koji su služili vojsku 1971. Jedan od njih sada se nalazi u Kanadi, a drugi na Novom Zelandu. B. Janačković

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.