Izvor: Blic, 12.Jul.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sluh, znanje i srpska posla
Doskora je Banja Vrujci bila poznata plus čuvena po lekovitoj vodi, blatu za reumatičare, vele, svraćale i nerotkinje, jedinom hotelu sa bazenom koji još u društvenoj svojini.
Ali kad je Vojin Đorđević otvorio fabriku vode, pa kad je sami premijer Koštunica presek’o vrpcu fabrike sokova „Sinalko Srbija", kad je doš’o Milisav Čutović, čuven po „Čigoti" na Zlatiboru, i počeo gradi bazene, i druge sadržaje, po svetskim uzorima, sve govorilo, sve se >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << činilo, da Vrujci izlaze iz stereotipa banje u koji svraćaju samo reumatizovani.
Ali, pored svega što je novo, i što će biti novije, izgleda da ova banja nije uspela da isprati nove sadržaje, a sve zbog mentaliteta ljudi i lokalne vlasti, što bi moglo da se podvede i pod sintagmu - srpska posla. Naime, napravljena je nova crkva, koju finansir’o Vojin Đorđević, za koju, vele, ministar Velja dao 5.000 evra iz džepa, ali put koji vodi prema Banji, samo jedan kilometar, radi se već godinu dana, nema kanalizacije, problem je voda za piće, na telefonski priključak se čeka godinama...
A tek smeće, do pre mesec dana od smeća se nije moglo proći, divlje deponije na svakom koraku, što se kaže, sve zbog zato što opština Mionica, kojoj Vrujci pripadaju, nema deponiju. Tako bilo od prošle jeseni sve do pre neki dan, jerbo su mionički komunalci oterali kontejnere koje nisu imali gde da prazne. Sad novo stanje stvari, opština Mionica rešila reši problem, smeće se tera na Umku. Dakle, smeće sa divljih deponija oterano, građanima, za pare, podeljene nove i zelene kante, i sad sve treba funkcioniše. Međutim, ne funkcioniše, nisu svi uzeli kante, a i oni što su ih uzeli ne znaju šta će sa njima jer kamiončić opštinske čistoće dolazi samo jednom sedmično, i prolazi samo glavnom džadom, građani moraju sami da iznose kante i trče za kamiončićem.
Dakle, đubreta takoreći nigde, uz put, do fabrike „Voda Voda", tabla na kojoj piše: „Zabranjeno odlaganje smeća", ispred table kol’ko 'oćeš smeća, dalje sve čisto, skretanje sa regionalnog puta prema Banji, put nikakav i u izgradnji, tako dalje, pored bazeni, sve do pijace, pijaca ograđena, pored tezgi velika i još veća gomila đubreta.
U danu kad reporter „Blica" bio na licu mesta dr Milisav Čutović organizov’o medijsku promociju svog projekta Nove banje, po svetskim uzorima, pet bazena, saune, džakuzi, masaža, blato, šta još, svega još. Nova dr Čutović banja ima bude za zdrave, dosad tri miliona evra, a kad se sve zaokruži na pet hektara, ima sve bude svetski. Doktora Čutovića pitamo da li njegove svetske namere, i ono što je već uradio, prati ono što ne zavisi od njega i drugih koji ulažu, pomenusmo put, vodu, smeće. A on reče da je moglo biti i gore, lokalna vlast nema sluha, zato što nema dovoljno znanja, ali stvari se pomeraju, proći će vreme, ali sve će se valjda dovesti u red.
Upitamo se i sa predsednikom mesne zajednice Vrujci Jezdimirom Žikom Kovačevićem, nije član nijedne partije, blizak DS. Veli, problema razni’ i kol’ko 'oćeš, imaju problem jer riba pliva pološke po Toplici, a i krave nizvodno pobacuju. Sumnjaju da je to iz fabrike „Sinalko Srbija", pisali, obraćali se, u fabrici rekli da nije do nji’. A smeće stari problem, očistili divlje deponije, podelili građanima kante, ali ima problem, ne zna se dan u koji komunalci odnose smeće, oni samo prođu i odoše. I šta će ljudi, bacaju gde stignu, pune šume đubreta. Odlazimo do kontejnera odmarališta Termoelektra, smeća mnogo, i preko mnogo, i smrdi preko mnogo. Prilazi jedna u bikini, tu radi i ona pokaziva, ljudi samo donose i bacaju.



