Kada se znanje zavrti kroz igru

Izvor: Blic, 30.Dec.2008, 06:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kada se znanje zavrti kroz igru

Zastave, marke automobila, saobraćajni znakovi, igre loptom i omiljena dečja zanimacija kada se vrte oko sopstvene ose deo su posebnog programa Mense (organizacija visokointeligentnih ljudi) za decu od tri do šest godina. Po ovom programu unapređenja sposobnosti dece predškolskog uzrasta već nekoliko meseci rade u novosadskom vrtiću „Plavi zec”, uskoro će se uključiti i ostala zabavišta „Radosnog detinjstva”, a uz Mensin program će učiti kroz igru i mališani >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << iz Beograda, Šapca i Bačke Palanke.

Grupica od dvadesetak petogodišnjaka vrtića „Plavi zec” koji su od aprila meseca deo programa Mense prepoznaju zastave više od 15 država, a uspešno odgovaraju i na pitanja tipa „Koje zastave imaju Sunce?” ili „Koji automobili dolaze iz zemlje koja na zastavi ima crveni krug?”.

- Obožavam da crtam i da dolazim u vrtić jer se stalno igramo zastavama. Najlepše su mi zastave Srbije i Argentine zato što ima Sunce - priča mala Sara Stefanović.

Program se sastoji iz nekoliko fizičkih i mentalnih vežbi koje imaju siguran uticaj na biološke potencijale dece. Omiljena dečja zanimacija je vežba rotacije kada se, raširenih ruku, vrte oko svoje ose, izuzetno delotvorna za budući mentalni i fizički razvoj osobe.

- Ja mogu najbrže i najviše da se vrtim, a jednom sam se okrenula sigurno 90 puta i nijednom nisam pala. Super je i kada nam vaspitačica baca loptu, a onaj ko je uhvati treba da pogodi zastavu koja mu je zadata - samouverena je mala Sara Božin.

Na ovaj bogat program, odlično reaguju i roditelji, a prema tvrdnjama vaspitačice kod svakog deteta je primetan neverovatan napredak.

- Sama sam želela da sa decom radim nešto novo, a ovaj program je odličan i roditelji ga podržavaju. Oni sami primete velike pomake u sposobnostima svoje dece, a deca ih sama kada krenu kući pitaju nove stvari jer su izuzetno zainteresovani. Bila nam je u poseti patronažna sestra i radila malo sa decom, a rezultati koje je dobila su, kako je rekla, višestruko bolji nego kod ostalih njihovih vršnjaka - kaže vaspitačica Radica Pandurević.

Program, čiji je autor Ranko Rajović, član komiteta za darovitu decu pri svetskoj Mensi i član IO naše Mense, proglašen je za jedan od najboljih po preporuci svetske Mense. Ključni podatak koji koriste u svom pristupu rada sa decom jeste činjenica da se 50 odsto moždanih sinapsi razvija do pete godine i još 29 odsto do sedme, a prema tvrdnjama autora društveno je neodgovorno da se ne stimuliše razvoj dece do polaska u školu.

- Pomoću ovih, naizgled običnih igrica formira se centar za apstraktno razmišljanje koje otvara put ka reproduktivnom znanju. Igre loptom razvijaju akomodaciju, koja je vrlo bitna za sposobnost koncentracije prilikom učenja, vrtenjem se razvija neuronska mreža, što dovodi do reproduktivnog znanja, a učenje simbola razvija delove mozga koji su zaduženi za asocijativno i funkcionalno učenje. Kada igre iz programa prihvate i roditelji i svakodnevno ga oko 15 minuta primenjuju u igri s decom, rezultati su zagarantovani - kaže Ranko Rajović.

Nerazumevanje stare škole pedagoga

- Jedini problem s kojim smo se suočili jesu pedagozi koji pripadaju staroj školi, a neki od njih nisu mogli da shvate zašto se u radu koriste zastave, a ne, recimo, drveće. Prema statistikama, naša deca imaju samo dobro reproduktivno znanje dok je funkcionalno, koje znači naučnu pismenost, na jako lošem nivou, a drugi problem je to što među 500 najboljih Univerziteta nema nijednog iz Srbije - kaže Rajović i ističe da je program sačinio stručni tim Mense od deset univerzitetskih profesora iz polja pedagogije, psihologije, neurofiziologije, genetike i pedijatrije, a da on za decu ne predstavlja napor.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.