Izvor: Blic, 17.Jul.2000, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ispraćaj kraljevića Tomislava Karađorđevića

Ispraćaj kraljevića Tomislava Karađorđevića

Nekoliko desetina hiljada ljudi iz svih krajeva Jugoslavije čitavog jučerašnjeg dana prolazilo je Oplencom. Odali su poslednju poštu i oprostili se od kraljevića Tomislava Karađorđevića. Ovaj tužan trenutak, posle mnogo godina, ponovo je okupio članove porodice poslednje srpske dinastije. Princ Aleksandar sa suprugom Katarinom i najstarijim sinom Petrom došao je iz Engleske, Aleksandar, sin namesnika Pavla iz Francuske, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Vladimir i Lavinija, deca Andreja (Tomislavljev brat) iz Amerike, Đorđe, najstariji sin pokojnog Tomislava iz Nemačke...

Zaupokojenu svetu arhijerejsku liturgiju služio je Njegovo preosveštenstvo vladika šumadijski Sava. A u opelu blaženopočivšem kraljeviću činodejstovao je veliki broj mitropolita i episkopa zajedno sa Njegovom svetošću patrijarhom srpskim Pavlom.

Došla je i Biljana Plavšić, bivši predsenik RS, inače veliki prijatelj pokojnog Tomislava:

- Okupili smo se tužnom prigodom, ali prisustvo ovih ljudi pokazuje koliko je bio omiljen u narodu. Umeo je da uzme distancu prema strankama, ali da bude uz narod. Još su mi živa sećanja (uz suze govori) kada je u toku rata dolazio u RS. Nema fronta koji nije obišao, pamte ga invalidi koje je obilazio u bolnicama... A danas je tužno celo srpstvo sa malim izuzetkom... Danas je cela dinastija tu i bilo bi dobro da nikada ne odu. Da srpstvo jednom stane na noge.

Među okupljenim narodom bilo je i zastava na kojima je pisalo 'Za kralja i otadžbinu', i na desetine ljudi u uniformama koje se retko kada mogu videti: 'Sokolsko društvo' iz Kragujevca, Izviđački odred 'Kralj Petar I' iz Niša...

Bili su tu i Zoran Đinđić, Vojislav Koštunica, Vladan Batić, Sreten Karić, Miodrag Perišić, Spasoje Krunić, general Momčilo Perišić...

Opraštajući se od kraljevića, vladika šumadijski Sava je rekao:

- Od 9. oktobra 1934. godine, kada je u Marseju ubijen kralj Aleksandar, pa do današnjih dana, Srbija je ostala bez božijeg pomazanika. Kraljević Tomislav je sa šest godina ostao bez oca. Kasnije je sam izdržavao svoju porodicu. Vratio se da poslednjih devet godina provede u svojoj zemlji i znao je da mu anđeo smrti sve vreme bdije nad glavom.

Već od ranog jura od usana do usana prenosio se glas: 'Stiže prestolonaslednik!'

Oko 11 sati u džipu (grčke registracije) stigao je Aleksandar II Karađorđević sa porodicom i obezbeđenjem. Dok je prolazio kroz narod, dobio je prvi spontani aplauz:

- Uvek ću se sećati lepih trenutaka i razgovora sa stricem, uvek bi mi pričao o Kraljevini Jugoslaviji. U ovom teškom času Linda i deca neće biti sami - govorio je, a suze su tekle niz njegovo lice. Kovčeg je prenet u kriptu, Aleksandar je krenuo iz crkve ka porodičnoj kući i doživeo nezapamćene ovacije:

- Ostani! Ostani! Živeo kralj! Oćemo kralja! Dobro nam došao! Oćemo kralja za vladara! Živela kraljevska porodica! Ostani! Živela kraljica Katarina! - grmeo je narod pokušavajući da priđe i dodirne princa, da se rukuje s njim, bar da mu mahne. Princ Aleksandar II odmahivao je, a njegov sin Petar otpozdravljao sa tri prsta, dok su Katarina i Jelisaveta slale poljupce.

Tačno u 15 sati počeo je mimohod u kripti. Ispred crkve služeno je zadušno žito. Gradiša Katić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.