Izvor: Blic, 27.Avg.2003, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gladovanje na Netu

Gladovanje na Netu

Danas imam 34,5 kila! Još samo da skinem 5,5 kilograma i izgledaću perfektno. Jedva čekam! - piše Tina. Aleks bi želela da zna da li postoji način da nečujno povraća, a Šnuki pita koje je najbolje sredstvo za čišćenje. 'Danas sam pojela kiselo mleko i jedno parče hleba. Toliko se stidim', jadikuje Ana.

Sve su ovo 'pisma' sa Interneta, a njihovi autori devojke između 12 i 17 godina, koje na tajnim stranicama na mreži razmenjuju savete >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za izgladnjivanje. Osnovni moto ovih tinejdžerki, koje same sebe zovu 'ane' (po svojoj bolesti 'anoreksiji nervozi') glasi: 'Biti mršav je važnije nego biti zdrav!'

Prema podacima Saveznog centra za unapređenje zdravlja, u Nemačkoj najmanje 100.000 ljudi boluje od anoreksije (koja obolelog dovodi u stanje izgladnjivanja i mršavljenja), dok najmanje 600.000 osoba pati od bulimije, poremećaja koji karakterišu faze preteranog uzimanja i izbacivanja hrane. Trenutno svaki šesti pacijent sebe izgladnjuje do smrti, ali se očekuje da će njihov broj i dalje rasti.

'Sajtovi na Internetu na kojima oboleli razmenjuju svoja iskustva i podstiču jedni druge da se izgladnjuju veoma su opasni zato što su na njima ove bolesti, koje mogu da se završe fatalno, predstavljene kao jedini moguć način života. Oni koji ne žele da se izgladnjuju važe za nenormalne, a roditelji i prijatelji obolelih često i ne slute šta se događa', kaže Birte Ces, jedan od osnivača hamburškog foruma na Internetu 'Hungrig-Online'. Njen cilj je da pomogne anoreksičnim osobama i da dovede do zatvaranja spornih sajtova, ali su zasad rezultati veoma skromni, jer za ovu pojavu ne postoji kontrolna instanca i svako može da napravi svoj sopstveni sajt.

Kao, na primer, dvadesetjednogodišnja Kjuti, koja pati od anoreksije veš šest godina. Na njenom sajtu se nalaze slike_arhiva manekena koji su kost i koža, a koji pacijentima služe kao uzor. Tu je i 10 zapovesti za sve 'ane': 'Ako nisam mršava, ne mogu da budem privlačna', 'moram da učinim sve da bih bila mršava', 'ne smem da jedem bez osećaja krivice', 'NIKADA nisi suviše mršava', 'odbijanje hrane i mršavost su znaci USPEHA i SNAGE' i slično.

Birte Ces procenjuje da sajtove sa karakterističnim nazivima kao što je 'Prst u grlo' dnevno poseti više hiljada devojaka. Trend potiče iz Engleske i SAD, gde su već zabeleženi smrtni slučajevi. I šesnaestogodišnja Viki Karter je umalo umrla od gladi, ali su njeni roditelji reagovali u poslednjem trenutku i dobila je infuziju.

'Osobe koje pate od anoreksije su sve mlađe i mlađe', upozorava psihoterapeut Harald Imgart iz Bad Vildungena. Njihovi idoli su takođe sve mlađi i mršaviji. Danas su već osmogodišnje devojčice isprobale više različitih dijeta, a dijeta može da bude početak poremećaja ishrane. CDC/MA

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.