Izvor: Večernje novosti, 31.Jul.2018, 08:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Zaboravili" milion i po
Vlada Crne Gore upozorila kompaniju biznismena Olega Deripaske CEAC. Rus odbija da plati troškove postupka i ugovorne sudske kazne Centralnoevropska aluminijumska kompanija (CEAC), u vlasništvu Olega Deripaske, uporno odbija da plati troškove postupka i ugovorne kazne određene u tri odvojene arbitražne odluke u korist države Crne Gore, a u iznosu većem od 1,5 miliona evra, čime ne poštuje odluke arbitražnih tribunala kojima je sam CEAC uputio svoje tužbene zahteve, >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << saopštili su iz Ministarstva ekonomije. Iz Ministarstva naglašavaju da su svi tužbeni zahtevi u postupku protiv države odbijeni pred više međunarodnih arbitražnih tribunala. Pročitajte još: Presuda i odšeta u korist Crne Gore CEAC je u potpunom vlasništvu Deripaske, koji se nedavno našao na listi državljana i blokiranih osoba, koji su pod sankcijama kancelarije Ministarstva finansija SAD za kontrolu strane imovine. Uprkos učestalom klevetanju Crne Gore, kako navode u Ministarstvu ekonomije, u globalnim medijima od CEAC, nezavisni i nepristrasni arbitražni tribunali, sastavljeni od uglednih stručnjaka, stavili su tačku na pritužbe CEAC-a da ga je država oštetila u vezi sa navodnim investicijama u Kombinat aluminijuma. Prvo, u javno dostupnoj odluci od 26. jula 2016. godine, Međunarodni centar za rešavanje investicionih sporova (ICSID) je potvrdio da CEAC nema pravo pokretanja skupe i zahtevne arbitraže i naložio CEAC-u da nadoknadi Crnoj Gori oko 900.000 evra troškova. Zahtev CEAC-a za poništenje ove odluke jednoglasno je odbacila komisija, konstituisana da sasluša slučaj poništenja CEAC-a, u javno dostupnoj odluci od 1. maja 2018. Još jednom, Crnoj Gori je dosuđena nadoknada troškova u iznosu većem od 300.000 evra. - CEAC, takođe, nije imao uspeha ni u odvojenoj UNCITRAL arbitraži, pokrenutoj shodno pravilima Komisije Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovinsko pravo, zbog navodnih povreda Ugovora o poravnanju, koji je sklopio sa Crnom Gorom 2009. godine. Odlukom tribunala od 12. januara 2017. godine - o osnovanosti zahteva - utvrđeno je da CEAC nije imao slučaj protiv Crne Gore. Štaviše, tribunal je ustanovio da je, u stvari, CEAC rutinski kršio sporazum sa državom Crnom Gorom. Tribunal je dodelio preko 300.000 evra Crnoj Gori po osnovu ugovornih kazni, navodi se u saopštenju resornog ministarstva. Oleg Deripaska TAKTIKA CEAC i dalje uporno odbija da plati troškove i ugovorne kazne u korist Crne Gore. Identičan stav je zauzela i "En plus menadžment", član iste grupe kao CEAC, koja je, kako tvrde u Ministarstvu ekonomije, garantovala plaćanje Deripaskine kompanije u iznosu od 900.000 evra, "čime je navela Crnu Goru da odloži izvršenje protiv CEAC, dok je postupak poništenja bio u toku".
Nastavak na Večernje novosti...











