Izvor: Politika, 15.Maj.2009, 00:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vratiti nadležnosti Srpskoj
Većina nadležnosti koje su neustavno prenesene na nivo BiH, delo su zakona i odluka koje su nametali visoki predstavnici, konstatovali poslanici Skupštine RS
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka, 14. marta – Od 68 nadležnosti koje su, od potpisivanja Dejtonskog sporazuma do danas, prenesene sa Republike Srpske na zajedničke organe Bosne i Hercegovine samo u tri slučaja postupak je urađen u skladu sa Ustavom BiH, konstatovano je u zaključcima koje >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je u Banjaluci usvojila republička Narodna skupština. Reč je o nadležnostima u oblasti odbrane, indirektnih poreza i kontroli granice.
Poslanici su, pored ostalih, usvojili i zaključak kojim Narodna skupština traži da se za do sada neustavno prenesene nadležnosti pokrenu postupci izmene i dopune ranije donesenih zakona i da se pred domaćim i stranim pravosudnim institucijama pokrenu sporovi za njihovo vraćanje Republici Srpskoj. Većina nadležnosti koje su neustavno prenesene na nivo BiH delo su, konstatovano je, zakona i odluka koje su nametali visoki predstavnici.
Premijer RS Milorad Dodik je kazao da je Narodna skupština, odlukom da na zajedničke organe BiH prenese nadležnosti iz odbrane, poreskog sistema i kontrole granice, pokazala „da ne spori da neke stvari treba da budu na nivou BiH”.
Odgovarajući na primedbe bošnjačkih poslanika da RS – čuvajući svoje nadležnosti – koči BiH na putu prema Evropskoj uniji, Dodik je rekao: „Mi nismo protiv Evrope i ulaska u Evropsku uniju. Mi samo tražimo da se poštuje činjenica da Republika Srpska, kao jedna od strana potpisnica Dejtonskog sporazuma, traži da se o svemu, pa i prenosu nadležnosti, dogovara s njom, umesto da se ti poslovi završavaju nametnutim odlukama visokog predstavnika. Naš politički moto svodi se na dve reči ’Dejton zauvek’, istakao je Dodik.
Usvojen je i zaključak da je neprihvatljivo da se entitetske nadležnosti i ubuduće prenose „na prisilan i nedemokratski način”, odnosno „nametanjem rešenja”. Poslanici su se saglasili i sa stavom da je ubuduće prenos nadležnosti moguć samo „posle prethodnog izjašnjavanja Narodne skupštine Republike Srpske”. Takođe, republički organi će jednom godišnje analizirati efekte prenesenih nadležnosti.
Bošnjački poslanici su, kao što se i očekivalo, glasali protiv svih 16 zaključaka. Potpredsednik republičke Narodne skupštine Šefket Havizović je rekao da je rasprava o ovom pitanju nepotrebna, jer je prenos nadležnosti definisan Dejtonskim sporazumom. On je dodao da ako BiH želi u Evropsku uniju, onda je jedino logično rešenje da se jačaju kapaciteti institucija BiH.
B. Marić
-----------------------------------------------------
„Bonska ovlašćenja” su prevaziđena
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je i zaključak kojim traži da se Kancelarija visokog predstavnika transformiše u Kancelariju specijalnog predstavnika Evropske unije, „bez nadležnosti za nametanja rešenja u BiH”. Osim toga, od visokog predstavnika je zatraženo da se odmah odrekne korišćenja takozvanih „bonskih ovlašćenja” na osnovu kojih može da nameće zakone i smenjuje demokratski izabrane zvaničnike. „Bonska ovlašćenja” su ocenjena kao „nedemokratski i prevaziđeni metod upravljanja BiH”.
Od visokog predstavnika je zatraženo da „stavi van snage” odluke svojih prethodnika kojima su smenili veliki broj lica i oduzeli im „osnovna ljudska, građanska i politička prava i slobode”.
[objavljeno: 15/05/2009]








