Ukoliko je povređen Ustav, ukidamo odluku

Izvor: Studio B, 18.Avg.2015, 18:33   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ukoliko je povređen Ustav, ukidamo odluku"

Iz hrvatskog Ministarstva uprave navode da će se primena odluke o ukidanju ćirilice u Vukovaru obustaviti u roku od osam dana ukoliko je njome povređen Ustav.

Kako je Tanjugu rečeno u Ministarstvu uprave, oni još nisu dobili obaveštenje Veća srpske nacionalne manjine Grada Vukovara.

Isto obaveštenje, kažu, Veće treba da uputi gradonačelniku i Savetu za nacionalne manjine.

"Ministarstvo uprave, ako oceni da je opšti akt ili neka njegova odredba protivan >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << Ustavu, ovomu Ustavnom zakonu ili posebnim zakonima kojima se uređuju prava i slobode nacionalnih manjina, obustaviće, u roku od osam dana, njegovu primenu", navode iz tog ministarstva.

Objašnjavaju da odluku Ministarstva uprave o obustavi primene opšteg akta sa predlogom za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti prosleđuje Vladi Hrvatske i o tome obaveštava Grad Vukovar.

Obustava od primene opšteg akta prestaje, kažu, ako Vlada Hrvatske ne pokrene postupak pred Ustavnim sudom u roku od 30 dana od dana prijema odluke Ministarstva uprave o obustavi.

Ministarstvo uprave smatra da bi davanje odgovora na pitanje da li je bilo eventualnih kršenja ustavnih prava u ovom trenutku moglo narušiti verodostojanost samog postupka nadzora ustavnosti i zakonitosti.

"Ministarstvo uprave je već donosilo odluke o obustavi pojedinih odredbi Statuta Grada Vukovara i vlada, a nakon toga i Ustavni sud su potvrdili tu odluku ministarstva. Napominemo da odluka Gradskog veća nije niti stupila na snagu."

U Ministarstvu uprave smatraju da samom odlukom tela lokalne samouprave nije prekršen pretpristupni sporazum koji je Hrvatska potpisala sa EU, te da je o povredama koje bi mogle nastati postupanjem u sprovođenju nadzora državnih institucija prerano govoriti.

U resoru uprave ne žele da komentarišu da li je odluka Gradskog veća Vukovara jedan od koraka u okviru predizborne kampanje koja u Hrvatskoj uveliko traje iako dan izbora nije određen.

"Ministarstvo, kao telo izvršne vlasti, suzdržava se od komentarisanja dnevnopolitičkih događaja, a posebno u kontekstu predizbornih aktivnosti. Predlažemo da na ovo pitanje potražite odgovor od političkih stranaka", navodi se u pisanom odgovoru agenciji Tanjug.

U Ministarstvu smatraju da poštovanje prava nacionalnih manjina doprinosi boljitku međusobnih odnosa, nezavisno od toga da li se radi o položaju srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj ili hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

Upitani da je ministar Bauk o odluci Gradskog veća Vukovara o ćirilici razgovarao sa premijerom Zoranom Milanović, iz Ministarstva kažu:

"U postupak nadzora ustavnosti i zakonitosti Vlada Republike Hrvatske uključuje se nakon eventualne odluke ministra uprave".

Agencija Hina javila je ranije da će se Veće srpske nacionalne manjine u Vukovaru verovatno sutra žaliti Ministarstvu uprave na izmene gradskog Statuta.

Član tog veća Đorđe Macut je rekao za hrvatsku agenciju da je odluka Gradskog veća suprotna Ustavnim zakonima o pravima nacionalnih manjina, koji im u sredinama u kojima čine više od trećine stanovništva garantuje pravo na ravnopravnu službenu upotrebu svog jezika i pisma.

Gradsko veće Vukovara izglasalo je juče izmene gradskog Statuta po kojima na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru nisu predviđene dvojezične table sa latiničnim i ćiriličnim natpisima.

Za izmene je glasalo deset odbornika vladajuće koalicije na čelu sa Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ), dok je deset odbornika iz opozicije koju predvodi Socijaldemokratska partija (SDP) bilo protiv. toga

Presudio je glas odbornice Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDSSB) Slavice Jelinić, koja je podržala izmene statuta grada.

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava smatra da je odlukom o zabrani ćirilice Zagreb u Vukovar prebacio "vruć krompir".

Hrvatski analitičar Davor Đenaro istakao je da: "Rat oko ćirilice ugrožava poziciju Hrvatske u Vukovaru, ali da kreatori politike u Zagrebu toga nisu svesni".

Osim toga, predstavnici Srba u Vukovaru se pitaju da li je odluka o ukidanju dvojezičnih tabli u funkciji predstojećih izbora, ili je to poruka Srbima da su nepoželjni.

Oglasio se i Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH) koji je saopštio da je odluka o ukidanju dvojezičnih tabli u Vukovaru sramotna i nemoralna.

Nastavak na Studio B...



Povezane vesti

Uprava: Ako je ukidanje ćirilice suprotno Ustavu, promenićemo akt

Izvor: Prva.rs, 18.Avg.2015

Kako je Tanjugu rečeno u Ministarstvu uprave, oni još nisu dobili obaveštenje Veća srpske nacionalne manjine Grada Vukovara. Isto obaveštenje, kažu, Veće treba da uputi gradonačelniku i Savetu za nacionalne manjine.. "Ministarstvo uprave, ako oceni da je opšti akt ili neka njegova odredba protivan...

Nastavak na Prva.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.