USKOK traži ispitivanje Hernadija

Izvor: B92, 20.Dec.2011, 14:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

USKOK traži ispitivanje Hernadija

Zagreb -- Ured za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala Hrvatske od Mađarske ponovo tražio ispitivanje čelnika MOL-a zbog procesa protiv Ive Sanadera.

USKOK istražuje Zolta Hernadija zbog navodnog davanja 10 miliona evra mita bivšem premijeru Hrvatske Ivi Sanaderu za dobijanje upravljačkih prava u Ini, a pred zagrebačkim Županijskim sudom u toku je suđenje bivšem premijeru Hrvatske zbog navodog primanja mita.

U saopštenju za javnost, USKOK je podsetio da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je putem međunarodne pravne pomoći već tražio od mađarskih pravosudnih tela ispitivanje

čelnika MOL-a, ali je Vrhovno državno tužilaštvo Mađarske to odbilo iz mađarskih nacionalnih interesa.

U njihovom odgovoru od sredine jula ove godine navedeno je da nisu u mogućnosti da udovolje zahtevima iz Hrvatske, jer bi "prenošenje traženih podataka ugrozilo sigurnost Republike Mađarske".

S obzirom na to da nije udovoljeno zahtevu, postupak protiv Hernadija je razdvojen i istraga je i dalje u toku. USKOK (Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala ) je naveo da će istraga biti završena ili kada nadležna pravosudna tela Mađarske udovolje njihovoj novoj molbi upućenoj početkom decembra, ili kada ga ona ispitaju i dostave njegov iskaz.

U ovom predmetu glavnom mađarskom tužioci Petru Poltu predate su kopije svih dokaza radi korišćenja u postupku u Mađarskoj, ističe USKOK.

Inače, iz mađarske naftne kompanije MOL već su odbacili sve optužbe na račun Hernadija tvrdeći da nije bilo nikakvih dogovora o plaćanju ili isplata mita bilo kome na hrvatskoj političkoj sceni.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.