Izvor: Politika, 10.Sep.2010, 01:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Turska traži novi janičare
Republika Srpska može se odupreti neoosmanizmu samo ako srpski nacionalni korpus, bez obzira na političke i partijske razlike, postigne puno jedinstvo, kaže dr Darko Tanasković
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka, 9. septembra – Jedini način da se Republika Srpska odbrani od neoosmanizma je da srpski nacionalni korpus, i pored svih političkih i partijskih razlika, postigne apsolutno jedinstvo, rekao je danas u Banjaluci orijentalista dr Darko Tanasković, jedan >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << od učesnika okruglog stola „Neoosmanizam i Republika Srpska”. Ako srpski nacionalni korpus postigne jedinstvo, dodao je Tanasković, onda će Srpska imati manevarski prostor da se suprotstavi neoosmanizmu, „jer on ima i unutrašnje protivrečnosti i spoljne neprijatelje”.
Tanasković je upozorio da je neoosmanizam odavno realnost na Balkanu, i da on postoji kao spoj nekoliko elemenata – islamizma, turkizma i izvesne neoimperijalne osmanske nostalgije. On je rekao da zakonodavnu vlast u Turskoj danas drže islamisti i da je to dovelo do pojave neoosmanizma.
U radu okruglog stola učestvovao je i premijer Republike Srpske Milorad Dodik, koji je ocenio da se Turska u BiH ponaša navijački i da isključivo podržava bošnjačko-muslimanske interese. „Njen cilj je da Bošnjaka dovede u dominantnu poziciju u odnosu na druga dva naroda – Srbe i Hrvate. Turska se oslanja i na Islamsku versku zajednicu da bi promovisala svoje interese, a to je što bitniji regionalni uticaj Turske u regionalnim i svetskim okvirima”, rekao je Dodik i naglasio da je krajnji cilj Turske da od BiH napravi islamsku državu na Balkanu.
Istoričar i analitičar Srđa Trifković je naglasio da Republika Srpska treba da, bez pardona, kontrira reviziji istorije i to na svim frontovima – medijskim, publicističkim i akademskim. „Srpska treba da insistira na činjenici da je Turska predstavljala imperijalnu silu, da je borba balkanskih hrišćana za oslobađanje u 19. veku predstavljala proces antikolonijalne emancipacije, a da neoosmanizam za bivše osmanske podanike ima iste konotacije kao neonacizam za Jevreje”, kazao je Trifković.
On je istakao da Republike Srpska treba da shvati da neoosmanizam uživa simpatije zapadnih sila, jer postoji ideološki afinitet između savremenog zapada i neoosmanizma. „Nije reč samo o Balkanu, kao utešnoj nagradi Ankari za neulazak u Evropsku uniju. Ovaj afinitet nije samo interesni nego je i ideološki. On omogućava Briselu i Vašingtonu da sa Ankarom nalaze zajednički jezik u antagonizmu prema klasičnom evropskom sistemu nacionalnih država, a pre svega njegovim nosiocima na pravoslavnom slovenskom istoku”, rekao je Trifković. Prema njegovom mišljenju, zajednički interes neoosmanske Turske i zapadnih sila je „lomljenje Srba u celini, a posebno, uništenje Republike Srpske”.
Profesor istorije na Univerzitetu u Banjaluci Željko Vujadinović je rekao da Turska želi da obnovi svoj uticaj na prostoru koji je bio u sastavu Otomanske imperije. „Bosna i Hercegovina bi mogla da doživi sudbinu Kipra, jer Republika Srpska neće pristati na dominaciju Turske u ovoj zemlji”, rekao je Vujadinović. Ljubomir Kljakić je kazao da će uticaj Turske u BiH zavisiti od toga da li će ona ovde „naći nove janičare”, odnosno ljude koji će ovde vladati prema njenim pravilima.
Govoreći o neoosmanizmu i težnji Turske da vrati uticaj na prostore koje je vekovima držala pod okupacijom, Dušan Zupan je rekao da Srbija, Grčka, Bugarska, deo BiH i Jermenija nemaju razloga da budu oduševljene ulogom koju je Turska, uz pomoć zapadnih sila, dodelila sebi. „U svim ovim državama jedan deo naroda Tursku gleda kao okupatora, a drugi – muslimani – kao majku zaštitnicu”, kazao je Zupan.
Boro Marić
objavljeno: 10.09.2010.




