Izvor: B92, 20.Sep.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slovenija: Sutra dan žalosti

Ljubljana -- U Sloveniji će sutra biti proglašen dan žalosti zbog šest žrtava velikog nevremena koje je u utorak zahvatilo Sloveniju.

Tri osobe poginule su u gradiću Železniki, koji je pretrpeo i najteže posledice, dve u Letušu, a jedan vatrogasac stradao je u mestu Cerklje. Vlada Slovenije sutra će proglasiti dan žalosti za poginulima u nevremenu kakvo ne pamte ni nastariji žitelji Slovenije i koje je, uprkos najavama, iznenadilo i meteorologe.

Dan ranije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << meteorolozi su najavili nevreme i kišu, ali količina padavina, koje su nosile delove puta i izazvale klizišta, potcenjena je.

Vlada je izdvojila 500.000 evra pomoći za saniranje posledica nevremena, a ako procenjena šteta bude veća od 164 miliona evra, odnosno 0,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, Slovenija će imati pravo da, u roku od 10 dana, traži pomoć iz solidarnog fonda Evropske unije.

Evropska komisija je već savetovala Sloveniji da razmisli o merama koje bi mogla da preduzme kako bi zaštitila nacionalne spomenike jer je u nevremenu uništena legendarna partizanska bolnica Franja.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.