Izvor: Mondo, 20.Mar.2018, 23:19 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šarićev klan osuđen na 85 godina
Petnaest pripadnici slovenačkog kraka narko-grupe Darka Šarića osuđeno je u Ljubljani zbog međunarodnog šverca kokaina na 85 godina zatvora. Na presudu koja nije pravosnažna, osuđeni imaju pravo žalbe.
Foto: Guliver/getty images, Thinkstock
Vođa slovenačkog kraka Dragan Tošić osuđen je na 16 godina zatvora i to nakon oslobađajuće presude iz 2012. kada upostupku nisu korišćeni prisluškivani razgovori koje jeposlala srpska strana. Tužilaštvo >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << je za Tošića tražilo kaznu od 20 godina zatvora, prenosi N1.
"Odlukom suda, mi smo, naravno zadovoljni. Što se tiče prigovora, žalićemo se na odluku o ukidanju pritvora", kažetužiteljka Blanka Žgajnar.
Vođi slovenačkog kraka Šarićeve grupe zatvor je zamenjen kućnim pritvorom i ne sme da napušta mesto boravka, jer će u suprotnom biti uhapšen. Tošićev advokat nije zadovoljan odlukom suda.
"Nisam očekivao tako visoke kazne i, da budem potpuno iskren, očekivao sam u najviše oslobođajuću presudu", rekao je advokat Dragana Tošića Janez Koščak.
Osim Tošića, nepravosnažnom presudom Okružnog suda u Ljubljani osuđeno je još 14 njegovih saradnika, među kojima je i Dragan Beljkaš.
"Presuda je potpuno neočekivana i bez utemeljenja na osnovu onoga što smo čuli danas. Ovi dokazi, kojima smo se bavili, su u direktnoj suprotnosti sa obrazloženjem presude. Prema tome, sledi žalba", kaže advokat Dragana Beljkaša Saša Ravnik.
Pripadnici slovenačkog ogranka Šarićeve grupe uhapšeni su 25. maja 2010. u Ljubljani, Kranju i Kopru, kada je pretreseno više od 30 kuća i zaplenjena veća količina droge, novca i oružja.
Terete se da su sa Šarićem krijumčarili tone kokaina iz Urugvaja, a hapšenju je prethodilo slanje dokaza srpske BIA i Tužilaštva za organizovani kriminal slovenačkim institucijama.
Očekuje se da slovenački Vrhovni sud donese konačnu odluku, a tada će Srbija, koja je 2009. godine inicirala akciju "Balkanski ratnik" protiv Šarićevog klana, biti jedina zemlja gde suđenje još nije okončano.
U Urugvaju i Italiji višegodišnje kazne zatvora uveliko služe pripadnici Šarićevog narko-kartela.








