Izvor: B92, 24.Feb.2010, 18:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Rusija za okončanje misije OHR-a
Moskva -- Rusija poziva na što skorije okončanje misije Kancelarije Visokog predstavnika međuanrodne zajednice (OHR) u Bosni i Hercegovini bez dodatnog uslovljavanja.
"Smatramo da bi svaki pokušaj ubacivanja dodatnih uslova za zatvaranje OHR-a samo doveo do unutrašnje emocionalne političke napetosti i da nosi u sebi opasnost za pravljenje koraka unazad u rešavanju pitanja BiH", rekao je zamenik ministra inostranih poslova Rusije Vladimir Titov u intervjuu Itar-Tasu, izražavajući >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nadu da će ruski argumenti biti uslišeni.
"U susretu nameravamo da zaoštrimo pitanje neophodnosti realizacije programa mera usaglašenog u Odboru, koji treba da osigura predaju bosanskim vlastima potpune odgovornosti i državnih ovlašćenja", rekao je zamenik šefa ruske diplomatije.
Titov je kazao da se poslednji otvoreni problem tzv. formule pet ciljeva i dva kriterijuma odnosi na rešavanje teme raspodele državnog vlasništva.
"Smatramo da to pitanje može biti rešeno u najskorije vreme na osnovu funkcionalno-teritorijalnog principa koji u potpunosti odgovara mirovnom sporazumu i dejtonskom ustavu BiH i koji je odobrio Upravni odbor", istakao je on.
Titov je rekao da će Moskva pozivati međunarodne partnere i strane u BiH da "pokažu dobru volju i ulože maksimum napora radi što skorije realizacije tih kolektivno određenih zadataka", što bi "otvorilo put okončanju misije OHR i predaji odgovornosti za sudbinu zemlje građanima BiH".
OHR je saopštio da će Upravni odbor Saveta za primenu mira početi danas u Sarajevu dvodnevnu sednicu, na kojoj će razmatrati situaciju u BiH, a sednici će predsedavati visoki predstavnik Valentin Incko.








