Prvi izbrisani dobio spor protiv države Slovenije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 20.Feb.2009, 14:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prvi "izbrisani" dobio spor protiv države Slovenije

LJUBLJANA - Prvi iz grupe "izbrisanih" građana kojima je Slovenija, prilikom osamostaljivanja, oduzela osnovna prava, Aleksandar Todorović, uspeo je da dobije odštetu od 17.000 evra zbog posledica takvog statusa, piše danas ljubljanski "Dnevnik".

List je naveo da je sud u Ptuju presudio da je država dužna da Todoroviću tu sumu isplati zato što godinama, zbog nemanja stalnog prebivališta, nije mogao da se zaposli. Istaknuto je, takođe, da on nije dobio >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << obeštećenje i za sam čin brisanja.

Izbrisano više od 20.000 neslovenaca

Todorović nije želeo da daje izjave o presudi koja još nije postala pravosnažna, a na koju je Tužilaštvo najavilo žalbu.

Slovenija je, tajnim aktom, 1992. godine više od 20.000 neslovenaca, iz bivših jugoslovenskih republika "pretvorila" u strance, brišući ih sa spiska stalnog boravka.

U toj grupi bez osnovnih ljudskih i socijalnih prava najviše je bilo Srba, a svi oni su proteklih godina doživljavali velika šikaniranja pred državnim organima.

Bez prava na svoje dete

Mediji su ranije pisali da je Todoroviću, koji se smatra liderom "izbrisanih", država Slovenija 1993. godine uskratila i pravo da prizna svoje novorođenče.

Povodom odluke suda u Ptuju, Ministarstvo unutrašnjih poslova je najavilo da će uskoro doneti odluku o vraćanju svih prava "izbrisanim" građanima.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.