Izvor: Politika, 06.Nov.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protesti okončani tučom
Podgorica – Protest radnika bivše fabrike nameštaja "Marko Radović", koji već duže vreme štrajkuju, pretvorio se juče u podne u obračun sa pripadnicima obezbeđenja koje je angažovala firma "Čelebić". U tuči ispred jedinog preostalog objekta fabrike, povređeno je nekoliko lica, a dva radnika su prebačena u Urgentni centar KBC Crne Gore.
Radnici ovog preduzeća već nekoliko godina pokušavaju da ostvare prava na otpremnine, pošto im je preduzeće ugašeno, a prema >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << dogovoru sa vladom radnicima je juče trebalo da budu isplaćene zaostale nadoknade.
Pored gotovo svakodnevnih protesta ispred zgrade Vlade Crne Gore, zaposleni su, kako nam je rekao jedan od štrajkača, organizovali i dežurstva ispred salona nameštaja, koji se sada nalazi na zemljištu čiji je novi vlasnik kompanija "Čelebić" i koja na ovom mestu namerava da izgradi poslovni objekat.
Sporovi između nekadašnjih radnika fabrike nameštaja i poslovodstva ove firme traju već duže, a kriza se, prema tvrdnjama radnika, mogla rešiti jedino isplatom nadoknada koje im preduzeće duguje. Do incidenta je, kao nezvanično saznajemo, došlo kada su na mesto gde radnici protestuju ušli pripadnici privatnog obezbeđenja koje je angažovala kompanija "Čelebić" i visokom žicom ogradili pomenuti prostor, čemu su se radnici suprotstavili. Kompanija Čelebić najavila je juče da će podneti krivičnu prijavu protiv "organizatora upada" na gradilište u Podgorici i napada na pripadnike obezbeđenja.
Oni su takođe saopštili da ta kompanija poseduje dozvolu za rušenje objekta koji se nalazi na mestu bivših hangara fabrike "Marko Radović", kao i dozvolu za ograđivanje gradilišta. "Rušenje nije početo jer se u hangarima nalazi grupa građana", kaže se u saopštenju i navodi da na istom gradilištu postoji obezbeđenje, između ostalog, i zbog činjenice da se na gradilištu nalaze materijali za gradnju Delta sitija.
Kompanija "Čelebić" je navela da će "preduzeti sve zakonske mere kako bi nesmetano mogla da nastavi izgradnju najvećeg i najmodernijeg tržnog centra na teritoriji Crne Gore".
Đ. B.
[objavljeno: ]



