Izvor: Studio B, 06.Jan.2015, 15:33 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Protest novinara u Sarajevu
Udruženje novinara Bosne i Hercegovine organizovalo je u Sarajevu protestno okupljanje, sa koga je nadležnima upućen poziv da napade na novinare definišu kao krivična dela i da ih kao takve i procesuiraju.
Konferencija za novinare i okupljanje novinara organizovano je u znak protesta protiv učestalih kršenja medijskih sloboda i ugrožavanja sigurnosti novinara u BiH, kao i zbog uključenosti javnih službenika i visokopozicioniranih političara u napade na novinare koji, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << najčešće, prolaze bez ikakvih reakcija policijskih i pravosudnih institucija, prenela je Fena.
Kako je na skupu rečeno, protestna okupljanja novinara, koja su počela juče u Banja Luci i nastavljena u Sarajevu i drugim gradovima, najava su 2015. kao "godine borbe za slobodu medija i prava novinara u BiH", tokom koje će se pokrenuti oštriji javni pritisci i pravni postupci protiv odgovornih za (ne)preduzimanje efikasnijih mera zaštite slobode izražavanja.
Istaknuto je da su fizički napadi na novinare, oduzimanje i uništavanje njihove opreme krivična đela, a ne prekršaji kako se najčešće tretiraju.
Predstavnici portala Klix.ba kazali su da su uputili tužbu protiv nadležnih zbog nedavnog upada u njihove prostorije i uzimanja vredne opreme.
Klix.ba objavio je snimak razgovora premijerke Republike Srpske Željke Cvijanović i nepoznatih osoba o navodnoj kupovini glasova poslanika u Narodnoj skupštini RS-a.
Osim upada u prostorije portala Klix.ba, od 2006. godine zabeleženo je 400 slučajeva kršenja slobode izražavanja i individualnih prava novinara, od kojih su neki fizički napadi na novinarske ekipe BNTV i TVSA, sudska zabrana objavljivanja informacija za FTV, uskraćivanje akreditacije novinarima BN televizije za ulazak u Palatu predsednika RS-a i verbalni napad na urednike portala Tačno.net.
Sa skupa je upućen poziv udruženjima novinara u BiH da se ujedine u borbi za svoja prava kako bi se naterali odgovori da poštuju postojeće zakone i da se novinarima dozvoli da rade.
Protesti novinara u BiH: Juče u Banjaluci, danas u Sarajevu
Izvor: Blic, 06.Jan.2015
Udruženje novinara Bosne i Hercegovine organizovalo je danas u Sarajevu protestno okupljanje, sa koga je nadležnima upućen poziv da napade na novinare definišu kao krivična dela i da ih kao takve i procesuiraju...Konferencija za novinare i okupljanje novinara organizovano je u znak protesta protiv...











