Proslava 100. godišnjice obnove kraljevine CG

Izvor: S media, 28.Avg.2010, 13:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Proslava 100. godišnjice obnove kraljevine CG

Izložbama arhivskih dokumenata, slika, fotografija, knjiga, starih novina i razglednica, na Cetinju je danas počela proslava 100. godišnjice obnove kraljevine Crne Gore.

Glavna svečanost biće upriličena večeras u Vladinom domu na Cetinju, gde će govoriti predsednik Crne Gore Filip Vujanović.

Svečana akademija povodom jubileja biće održana u istoj zgradi u kojoj je 28. avgusta 1910. godine knjaz Nikola Petrović krunisan za kralja Crne Gore. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<

Pre toga, državna predhodnica Crne Gore Duklja bila je kraljevina polovinom 11. veka.

Ceremoniji obeležavanja jubileja crnogorske kraljevine neće, medjutim, prisustvovati potomak dinastije Petrović princ Nikola jer je nezadovoljan predlogom Zakona koji se odnosi na status kraljevske familije.

Taj zakon letos je utvrdila Vlada Crne Gore, a njime je predvidjeno za se za potrebe princa Nikole izgradi reprezentativna zgrada na Cetinju, kao i da prima mesecnu platu u iznosu koji dobija šef države Crne Gore.

Princ je, medjutim, nezadovoljan takvim rešenjem i zato je poručio da će bojkotovati današnju svetkovinu na Cetinju.

Kabinet Filipa Vujanovića, kako je saopšteno, poslao je pozivnice za oko 300 zvanica koje bi trebalo da prisustvuju večerasnjoj svečanoj akademiji i koktelu na Cetinju.

Knjaz Nikola je krunisan za kralja u prisustvu predstavnika većeg broja evropskih dvorova. On je kraljevsku krunu dobio na 50. godišnjicu svoje vladavine.

Knjaz-kralj Nikola je Crnom Gorom vladao od 1860. do 1916. godine, kada je, pod kontradiktornim okolnostima, morao da napusti Crnu Goru i ode u izbeglištvo, prvo u Italiju, a zatim u Francusku, gde je i umro 1921. godine.

Kraljev unuk Aleksandar Karadjordjević, kada je bio suveren Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, nije kralju Nikoli dopustio da se vrati u zemlju.

Posmrtni ostaci kralja Nikole preneseni su iz San Rema u Crnu Goru 1. oktobra 1989. godine.

Crna Gora je u državotvornom smislu najviše postigla upravo u vreme vladavine kralja Nikole Petrovića.

(Beta)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.