Premijer Hrvatske sa haškim tužiocem

Izvor: S media, 28.Sep.2009, 20:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Premijer Hrvatske sa haškim tužiocem

Hrvatski premijer i predsednik Saveta za saradnju s Medjunarodnim krivičnim sudom u Hagu i drugim medjunarodnim krivičnim sudovima Jadranka Kosor sa članovima tog saveta danas je razgovarala s haškim tužiocem Seržom Bramercom koji boravi u dvodnevnoj radnoj poseti Hrvatskoj.

Kako je saopštila vlada na sastanku je bilo reči o merama koje je hrvatska vlada preduzela od maja ove godine u cilju ispunjavanja naloga raspravnog veća za pronalaskom "artiljerijske dokumentacije" >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << koja još nije otkrivena.

Tužilac Bramerc takodje je izneo svoje ocene o preduzetim aktivnostima, kao i predloge da se pojedine preduzete mere ojačaju i učine efikasnijim.

Još je jednom istaknuta spremnost hrvatske vlade za ispunjavanje svih zahteva tužilaštva i preduzimanje svih mera kako bi saradnja s medjunarodnim krivičnim sudom u Hagu bila što uspešnija, navodi se u saopštenju.

Bramerc danas i sutra u Zagrebu osim s Kosorovom, će razgovarati s predsednikom Stjepanom Mesićem, ministrom pravde Ivanom Šimonovićem i državnim tužiocem Mladenom Bajićem.

Bramerc je u junskom izveštaju Savetu bezbednosti UN ocenio da je Hrvatska odgovorila na većinu zahteva za saradnju, ali da tužilaštvo već duže vreme bezuspešno traži neke ključne dokumente iz operacije "Oluja" koji su potrebni za sudjenje hrvatskim generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, a medju kojima su i artiljerijski dnevnici na osnovu kojih bi se mogli potvrditi delovi optužnice o prekomernom i neselektivnom gadjanju Knina i drugih gradova RSK.

Hrvatske vlasti odgovorile su da su Hagu predali ono šta su našli, ali da deo dokumenata nedostaje i da je pokrenuta istraga protiv onih koji su te dokumente otudjili. Zbog skrivanja i otudjenja jedne kodirane karte jedan bivši oficir HV osudjen ja na šest meseci uslovno na godinu dana.

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.