Izvor: B92, 26.Avg.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Požari i u Crnoj Gori i Makedoniji

Pljevlja, Skoplje -- Šumski požari na izlasku iz kanjona Tare ka Žabljaku i u nekoliko pljevaljskih sela i dalje su aktivni.

To je rečeno danasagenciji Beta u vatrogasnoj jedinici u Pljevljima Jaka kiša koja je padala tokom noći zaobišla je većinu lokacija zahvaćenih vatrom, objasnio je zamenik komandira te jedinice Bogdan Bojović i dodao da su vatrogasci i dalje na terenu gde prioriotetno gase požare u Mijakovićima, Stražbenici i na Korijenu.

U pljevaljskoj >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << opštini manji požari aktivni su i u reonu Kosanice i Šula.

Kiša je zaobišla i požar na izlasku iz kanjona Tare ka Žabljaku, gde i dalje ima vatre. Vatrogasci i na ovoj lokaciji očekuju podršku helikoptera.

Šefica žabljačke područne jedinice Uprave za šume Slava Čabarkapa kazala je da "tehničko osoblje Uprave za šume, žabljački policajci i meštani, sprečavaju širenje požara".

"Oni nose vodu na teren, prave proseke i okopavaju panjeve koji su potencijalna žarišta podzemnih i prizemnih požara", pojasnila je Čabarkapa i dodala da bi dugo očekivana kiša pomogla da se pobedi vatra.

Situacija je zbog varijabilnosti vetra, i dalje neizvesna, izjavila je Čabarkapa za Radio televiziju Crne Gore.

Prema njenim rečima, u zoni nacionalnog parka "Durmitor" dejstvuju radnici tog preduzeća, a očekuje se stabilizacija vremena da bi na nepristupačnim delovima i u kanjonu Tare mogao da interveniše i helikopter.

Požar u kanjonu Tare gase četiri cisterne - po jedna iz Žabljaka, Pljevalja, Bijelog Polja i Berana.

Komandir vatrogasne jedinice u toj opštini Mlađen Simović uputio je apel svim građanima da pomognu u gašenju požara.

Pljevaljska kotlina je ispunjena dimom, za koji se pretpostavlja da potiče sa Žabljaka, ali i od drugih požara u okruženju.

Požar u nacionalnom parku Galičica

Oko 100 vatrogasaca i dva helikoptera nemačkog kontigenta KFOR-a sa Kosova pokušavaju i danas da ugase veliki požar koji od juče pre podne bukti u nacionalnom parku Galičica i koji je zahvatio oko 80 hektara borove šume.

"Stanje je opasno ali preuzimaju se sve neophodne mere i očekujemo da požar u toku dana bude stavljen pod kontrolu", izjavio je predstavnik direkcije za upravljanje krizom Pande Lazarevski.

On je potvrdio da su u gašenju požara angažovana dva helikoptera KFOR-a i još dva makedonske vojske.

Direktor javnog preduzeća "Makedonske šume" Vlatko Bahčovanski u izjavio je novinarima da su tri osobe osumnjičene za podmetanje požara na Galičici.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.