Izvor: Politika, 16.Jan.2008, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Povratak srpskih pisaca u hrvatske škole

Zagreb – Predstavnici srpske zajednice u Hrvatskoj tražiće da se u školske programe vrate srpski pisci, političari i istorijske osobe, kao i ćirilično pismo izbačeno iz upotrebe početkom devedesetih godina prošlog veka, piše jučerašnji „Jutarnji list”. Takav zahtev je, tvrdi list, sastavni deo koalicionog sporazuma koji su potpisale prošlog vikenda Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) i Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS).

U sporazumu >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << koji su potpisali Ivo Sanader i Milorad Pupovac navodi se da će se o tome koji će sadržaji ući u programe i udžbenike odlučiti na osnovu stručnih rasprava koje će u prvoj godini mandata zajedno organizovati Ministarstvo obrazovanja, Srpsko narodno vijeće i Srpsko kulturno društvo „Prosvjeta”, i da bi program trebalo da počne u školskoj 2010/2011. godini.

U Ministarstvu obrazovanja „Jutarnjem listu” je neimenovani izvor potvrdio da će se osnovati posebna komisija u kojoj će biti eksperti, Hrvati i Srbi, koji će pregledati nastavne programe i predložiti u kojem bi obimu i koje sadržaje važne za identitet Srba u Hrvatskoj i ukupni identitet Hrvatske trebalo vratiti.

Dela srpskih pisaca prestala su da se uče i obrađuju u hrvatskim školama na samom početku devedesetih godina, kada je izrađen novi nacionalni program književnosti.

Pre dve godine postojala je inicijativa da se u lektiru vrati delo Branka Ćopića „Ježeva kućica”, no iako je ideju podržao dobar deo prosvetnih stručnjaka, ta inicijativa je propala. „Prerano je o tome govoriti, no svakako i u književnosti i u istoriji, i u umetnosti, i u politici postoji čitav niz događaja, ljudi i vrednosti koje su zajedničke svima, pa nema opravdanja za to da ih Srbi uče samo u svojim manjinskim programima”, objasnio je potpredsednik SDSS-a i poslanik srpske manjine u Saboru Milorad Pupovac.

Prema pisanju „Jutarnjeg lista”, Pupovac nije želeo da se izjašnjava o tome ko su po njegovom mišljenju značajni Srbi o kojima bi trebalo da uče sva deca u Hrvatskoj.

Predsednik Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta” i pomoćnik hrvatskog ministra kulture Čedomir Višnjić izjavio je tom dnevniku da o sporazumu ne zna ništa, ali da smatra da se najpre treba dogovoriti o tome da li će u programe ući isključivo pisci Srbi iz Hrvatske ili BiH, ili pak Srbi iz Srbije, koji su važni Srbima u Hrvatskoj.

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.