Izvor: Večernje novosti, 17.Jan.2015, 15:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Podgorica: Šverceri "lete" za Ameriku
Ministarstvo pravde Crne Gore potvrdilo je da je primilo zvaničan zahtev nadležnih organa SAD za izručenje bivših političara iz Rumunije Kristijana Vintile (44) i Virdžila Flavija Georgeskua (42) i nekadašnjeg Berluskonijevog funkcionera Masima Romanjolija (43) koje SAD potražuju zbog šverca oružja, kolumbijskoj terorističkoj organizaciji FARC. - Zahtev je dostavljen Višem sudu pred kojim se vodi postupak u skladu sa odredbama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << - izjavila je Ana Radusinović, portparol Ministarstva pravde Crne Gore. Viši sud u Podgorici, do kraja ovog meseca, doneće odluku o ekstradiciji Rumuna uhapšenih u Tivtu i Italijana koji je lišen slobode na podgoričkom aerodromu, posle višemesečne opservacije američke službe DEA. Sumnja se da su pripadnicima terorističke organizacije Revolucionarna armija Kolumbije (FARC) pripremali da prodaju oružje.Postupajući po poternici NCB Interpol Vašington, 15. i 16. decembra, prošle godine crnogorska policija je uhapsila ovu trojku, koju optužnica Okružnog suda - Južnog distrikta Njujork teret da su pripadnicima FARC hteli da prodaju oružje, od pištolja pa sve do protivavionskih raketa! U podignutoj optužnici se tvrdi da je Georgesku upoznao švercere Vintilu i Romanjolija sa tri osobe koje su se predstavile kao predstavnici ili saradnici FARC. Georgesku se 23. septembra u Bukureštu sastao sa agentom DEA, verujući da je reč o čoveku koji je veza sa kolumbijskim teroristima, koji mu je objasnio da FARC treba oružje kako bi obarao američke helikoptere i avione angažovane u potrazi za plantažama kokaina u Kolumbiji... Vintila, Romanjoli i Georgesku su u Podgoricu stigli početkom decembra prošle, a za njima je raspisana poternica dok su se nalazili u Crnoj Gori. Policija kod njih nije pronašla oružje, ali su pronađeni dokazi koji će biti od koristi istražnim organima SAD. Trojica osumnjičenih su od početka prošle godine nekoliko puta ulazili u Crnu Goru, gde su boravili po nekoliko dana. Koliko ih je pomno pratila američka DEA vidi se i po tome da je je zabeležila više telefonskih razgovora švercera sa jednim od svojih agenta. Poslednji sastanak bio je u Tivtu 8. oktobra, kada se na "udicu" agenata "upecao" Romanjoli i na uvid im dao katalog oružja u kojem su dominirali ručni raketni bacači. - Oružje mogu da isporučim u jednu afričku zemlju. Tu neka ga FARC preuzme - navodno je bio jasan Romanjoli, koji je preko svog advokata crnogorskoj javnosti poručio da nema veze sa celom aferom... DOŽIVOTNA ROBIJA Prema američkim zakonima, uhapšenima preti doživotna robija, jer su osumnjičeni za terorizam, odnosno nameru da saučestvuju u ubijanju američkih državljana koji se bore protiv FARC i šverca kokaina. FARC je kolumbijska levičarska kriminalna organizacija i najveći snabdevač kokainom na svetu. SAD i EU su ih stavile na listu terorističkih organizacija. Počinili su niz ubistava i kidnapovanja američkih zvaničnika u Kolumbiji.
Nastavak na Večernje novosti...










