Izvor: RTS, 30.Avg.2016, 10:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Plenković: Referendum u RS pretnja stabilnosti BiH
Predsednik HDZ-a i kandidat za premijera Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da referendum koji je u Republici Srpskoj planiran za 25. septembar o Danu Republike Srpske pretnja stabilnosti BiH.
Andrej Plenković je najavio, naime, da će se u slučaju da njegova stranka formira novu vladu nakon izbora 11. septembara, u Hrvatskom saboru odlučno zalagati za podršku Bosni i Hercegovini na njenom evropskom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << putu.
"Referendum o obeležavanju dana RS pretnja je celovitosti i suverenosti BiH, čemu se najoštrije protivim", rekao je Plenković u intervjuu za sarajevski Dnevni avaz.
Predsednik HDZ-a smatra da tim postupkom koji predstavlja jasno kršenje Dejtonskog sporazuma vođstvo RS šalje poruku destabilizacije i to upravo u trenutku kada se očekuje da BiH ostvari napredak na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
Plenković je pozvao sve u BiH da rade na smirivanju napetosti i u prvi plan stave stabilnost zemlje.
"Hrvatska će pomno pratiti dalji razvoj ove situacije i štititi prava Hrvata kao konstitutivnog naroda kao i teritorijalnu celovitost i funkcionalnost BiH", najavio je kandidat za budućeg hrvatskog premijera.
Plenković je još jednom kao uvredljive opisao izjave svog konkurenta i predsednika SDP-a Zorana Milanovića o BiH, rekavši da su nedostojne onoga ko pretenduje da bude na čelu hrvatske vlade.
"Takvim izjavama Milanović čini štetu u odnosima Hrvatske s BiH i zemljama u susedstvu", kazao je Plenković dodajući da, ukoliko postane novi hrvatski premijer, namerava da se odnosi prema BiH s poštovanjem i da osigura da Hrvatska toj zemlji bude najjači saveznik na evropskom putu.



