Odluka o Popisu znači da vanrednih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori neće biti

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Feb.2023, 13:30

Odluka o Popisu znači da vanrednih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori neće biti

Odluka da u Crnoj Gori popis stanovništva, sa zakašnjenjem od dve godine, bude realizovan od 1. do 15. novembra podelila je političku scenu, jer iz vlasti poručuju da to znači da ove godine neće biti vanrednih parlamentarnih izbora, a iz opozicije da je u pitanju demokratski presedan da vlada u tehničkom mandatu donosi odluku o popisu, i time sebi produžava mimo volje naroda, ali i parlamenta.

Sve ukazuje na to da izgleda da neće biti vanrednih parlamentarnih izbora, jer >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << ne verujem da će se popis odlagati, jer je to već precizirano zakonski, kazala je Branka Bošnjak iz PzP-a.

Dragan Ivanović iz SNP-a je istog mišljenja i kaže da "to znači da na leto i na jesen neće biti parlamentarnih izbora". "Drago mi je da će se desiti jedan takav popis, kaže Ivanović.

Da je Crnoj Gori neophodan popis s čijim će se rezultatima uskladiti sve buduće javne politike, smatraju i u opoziciji. Za njih je, međutim, sporan momenat u kojem se donosi odluka o održavanju popisa.

Sve se radi da ne dođe do parlamentarnih izbora, nastavlja se sa zloupotrebom sistema vlasti i rekao bi da je ovo prvorazredni skandal, kazao je poslanik opozicione DPS Andrija Nikolić.

Bojan Zeković iz opozicionog SDP kaže da su partije koje čine vladu u tehničkom mandatu, SNP i URA, takve političke snage, koje ne mogu da učestvuju na predsedničkim izborima i da zato, kako kaže, smišljaju kako da još godinu i nešto dana ostanu na vlasti mimo volje parlamenta i volje građana zloupotrebljavaju pozicije na kojima se nalaze mimo Ustava i zakona.

Upravo zbog toga, piše portal RTCG, u opoziciji smatraju da odluke o ovom važnom pitanju ne može da donosi vlada u tehničkom mandatu. Iako ne spore da nije uobičajeno da vlada kojoj je uskraćeno poverenje odlučuje o popisu, navode ipak da nema zakonskih ograničenja koja bi im to osporavala.

U suštini nemamo pravnoformalne mogućnosti da im ne dozvolimo da to rade. Drugo je s moralnog aspektata vlada kojoj je izglasano nepoverenje može da radi, ali naši pravni popisi im dozvoljavaju da rade sve kao da su u punom mandatu, pojasnila je Bošnjak.

Nikolić, pak, kaže da misli da je ovaj primer nezabeležen u svetu, čak i u manje demokratskim ili nedemokratskim državama da vlada, koja je izgubila poverenje parlamenta, donosi odluku o popisu i najavljuje ga u godini koja se pretpostavlja da će biti izborna godina.

Za Nikolića je to, kaže, "presedan demokratski". Poslednji popis stanovništva, koji se obično realizuje svakih deset godina, u Crnoj Gori je održan je 2011. godine. A novi, koji je trebalo da se završi 2021. godine odložen je zbog pandemije koronavirusa i prethodne promene državne administracije, piše portal RTCG.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.