Izvor: B92, 18.Jan.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Od obaveštajca do menadžera
Ljubljana -- Novi predsednik uprave Intereurope je Andrej Lovšin, nekada šef slovenačke obaveštajne službe.
Za predsednika uprave najvećeg slovenačkog transportnog preduzeća izabran je čovek koji je početkom devedesetih formirao slovenačku obaveštajnu službu i bio na njenom čelu do 1994. O tom periodu Lovšin je, povodom desetogodišnjice osamostaljenja Slovenije, objavio i knjigu, o sukobu bezbednosno-obaveštajnih službi 1990. i 1991.
Lovšin je, prema >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pisanju slovenačkog lista Dnevnik, menadžere Intereurope ubedio u svoje prednosti menadžerski dobro pripremljenim programom, u kom nije predviđeno otpuštanje radnika. Lovšin smatra i da je iskustva u vođenju preduzeća dobio u svojoj firmi Alpeauto, koje se, prema pisanju lista, bavi međunarodnim transportom i nema baš blistave poslovne rezultate, ali ima brojne dugove. Lovšin kaže da će preduzeće zatvoriti ove godine ili ga prodati partneru sa Kosova, za kog je do sada i obavljao najveći deo poslova.
Andrej Lovšin je završio vojnu gimnaziju, posle čega se školovao na Vojnoj akademiji u Beogradu. Po završetku Akademije upućen je na Kosovo, ali je isposlovao da tamo ne ode i vratio se u Sloveniju, gde je posle dve godine otpušten iz JNA i zaposlio se u policiji. Magistrirao je 2004. na temu "Preoblikovanje JNA". Početkom devedesetih Lovšin je oformio slovenačku obaveštajnu službu i bio na njenom čelu. Dnevnik piše da se Lovšinovo ime vezuje za neuspelu, spektakularnu akciju slovenačkih vojnih specijalaca koji su pokušali da u Austriji kidnapuju grčkog švercera oružja, a pominjan je i kao jedan od verovatnih aktera afera s prodajom oružja, a po pisanju lista Mladina o toj temi dobio je nadimak Mister šest procenata.
Nekoliko sedmica posle skupštinskog saslušavanja o aferama sa oružjem, Lovšin je dao ostavku na mesto šefa vojno-obaveštajne službe. Bio je član više slovenačkih političkih stranaka, da bi pre dva meseca prešao u vladajuću, stranku Janeza Janše, piše Dnevnik.
Posle neuspelih pokušaja da uđe u upravu Luke Kopar i zauzme mesto direktora Direktorata za odbranu pri Ministarstvu odbrane Slovenije, Lovšin je uspeo da postane predsednik uprave Intereurope, a Dnevnik piše da ostaje da se vidi hoće li njegova preduzetnička i špijunska iskustva biti dovoljna za vođenje preduzeća koje zapošljava oko 2.300 ljudi, za B92 javlja Jelica Greganović.







