Izvor: B92, 31.Jul.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obeležavanje Ilindena u Makedoniji

Skoplje, Vranje -- Nikola Gruevski izjavio da Makedonija ne treba da traži gostoprimstvo u manastiru Prohor Pčinjski, na jugu Srbije.

"Nije dostojanstveno za Makedoniju da svake godine tražimo i da na odgovor Srpske pravoslavne crkve čekamo mesec ili dva kako bismo ušli u manastir, nije dostojanstveno za Makedoniju", rekao je mandatar za sastav Vlade Makedonije u bitoljskom selu Trnovo, u kom žive Makedonci koju su za vreme građanskog rata u Grčkoj proterani sa svojih ognjišta.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Gruevski, lider stranke VMRO-DPMNE, naveo je da, sve dok problem makedonske i srpske pravoslavne crkve ne bude rešen, Makedonija na drugoj lokaciji treba dostojanstveno da obeležava proslavu nacionalnog praznika Ilindena, 2. avgusta.

U Prohoru Pčinjskom je na Ilinden, 2. avgusta 1944, održano zasedanje Antifašističkog sobranja narodnog oslobođenja Makedonije, na kom je proglašena Republika Makedonija.

"Bez zahteva za proslavu"

Sekretar Vranjske eparhije Vladan Milovanović izjavio je da toj eparhiji i Sinodu Srpske pravoslavne crkve do danas nije stigao nikakav zvaničan zahtev iz Makedonije za obeležavanje Ilindena u manastiru Prohor Pčinjski.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.