Izvor: RTS, 11.Jan.2018, 15:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novo skrnavljenje "Ruskog spomenika" u Beču
Spomenik herojima Crvene armije u Beču ponovo je oskrnavljen, na šta je reagovala Ambasada Rusije protestnom notom.
U noći između 9. i 10. januara, nepoznata lica su crnom bojom oskrnavila spomenik koji se nalazi u centru Beča.
"Ambasada Rusije je zbog vandalizma uputila protestnu notu Ministarstvu spoljnih poslova Austrije, u kojoj zahteva hitno uklanjanje štete, pronalaženje vinovnika i >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kažnjavanje u okviru austrijskih zakona, te i sprečavanje sličnih događaja u budućnosti", navodi se u saopštenju Ambasade.
Ruska ambasada zahteva postavljanje video-kamera koji bi nadzirale spomenik, podsećajući da ni u prošlosti austrijske vlasti nisu uspele da pronađu vandale.
Skrnavljenje tog spomenika, koji je pod zaštitom države na osnovu Državnog sporazuma Austrije i savezničkih snaga, događa se gotovo redovno.
Do sada su zabeleženi takvi slučajevi 2014, 2016. i prošle godine.
Početkom 1990-ih je ovaj spomenik, koji je podignut 1945. godine, bio i povod za političku debatu.
Nakon raspada bivšeg Sovjetskog Saveza, tadašnji odbornik i aktuelni vicekancelar Hajnc Kristijan Štrahe, maja 1992, zatražio je uklanjanje "trijumfalnog spomenika sa ideološkim simbolima jednog imperijalističkog osvajača".
Ta namera je sprečena glasovima Socijaldemokratske partije Austrije, Narodne stranke i Zelenih.
Kasnije se Štrahe lično distancirao od svog nekadašnjeg zahteva.
Austrija se, na osnovu Državnog sporazuma, kojim se obavezala na trajnu neutralnost i zahvaljujući kojem se "oslobodila" saveznika, obavezala i na brigu o tom spomeniku.








