Izvor: B92, 16.Mar.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nova rasprava o imenu Makedonije

Vašington, Skoplje -- Rasprava između Atine i Skoplja oko imena Makedonije, ponovo je pokrenuta u Vašingtonu.

Portparol Stejt departmenta, Adam Ereli, rekao je novinarima posle razgovora zamenika sekretara za političke poslove Vilijama Bernsa i zamenika šefa diplomatije Grčke Janisa Valinakisa u Vašingtonu, da su "imali dobru raspravu oko pregovora Ujedinjenih nacija o pitanju imena Makedonije".

Ereli nije dao druge detalje sastanka, osim što je rekao da SAD >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zahvaljuju Grčkoj na njenom doprinosu naporima u Avganistanu".

Grčka se protivi tome da nekadašnja jugoslovenska republika i zvanično dobije ime Makedonija, jer u Grčkoj postoji provincija pod istim imenom, smatrajući i da ime "Republika Makedonija" implicira teritorijalne zahteve protiv Grčke.

Podsetimo, Makedonija, koja se mirno odvojila od Jugoslavije 1991, nakon protesta Grčke i intenzivnih pregovora, formalno dobija ime nove države - "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.