Izvor: Politika, 22.Apr.2008, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Nema milosti za prekršioce
Za prekršaj koji neprilagođenom brzinom ili ugrožavanjem bezbednosti kupača napravi vozač skutera maksimalna kazna iznosi 750 evra
Kotor – Iz lučke kapetanije poručuju da će kažnjavanje vinovnika incidenata u pomorskom saobraćaju i ekologiji ove sezone biti maksimalno pooštreno i da za njih „neće biti milosti”. „U sezoni koja je pred nama, a uz činjenicu da su u zalivu već brojne jahte i da uplovljavaju veliki putnički brodovi, akcenat >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << će biti stavljen na poštovanje propisa i adekvatnu brzinu plovidbe i sprečavanje zagađenja mora sa plovnih objekata”, kaže lučki kapetan Nikola Drakulović.
Maksimalna kazna za prekršaj koji neprilagođenom brzinom ili ugrožavanjem bezbednosti kupača napravi vozač skutera, iznosi 750 evra.
„Primetno je da se ipak manje ’divlja’ po plažama i da kontrole koje obavljamo gliserom u saradnji sa plovnom jedinicom MUP-a, daju plodove”, kaže Drakulović. U lučkoj kapetaniji smatraju da od učestalih krstarenja unutrašnjim vodama u zalivu Boke, pomorska privreda Crne Gore nema nikakve koristi, jer jahte ne pristaju u nekoj od luka. Zbog toga za naplatu taksa treba odrediti luku Zelenika. „Zagovornik sam ideje da kontrolna stanica za sve manje brodove, jahte, brze čamce i glisere bude Zelenika, jer svaka država naplaćuje ovakav vid turizma”, rekao je Drakulović.
Na pitanje koliko je efikasna kontrola putnika koji u velikom broju uđu u grad sa putničkih brodova, Drakulović kaže da taj posao na graničnom prelazu obavlja granična policija. „Oni imaju svoje metode kojim obavljaju tu kontrolu, a naša nadležnost se isključivo odnosi na sertifikate posade i ispravnost broda. Praksa ukazuje na to da granične kontrole moraju biti brže jer putnici negoduju kada se duže zadržavaju”, kaže on. I pored kontrole, moguće je da putnici unesu nove bolesti koje prethodno nisu identifikovane na brodu.
Ž. K.
[objavljeno: 23/04/2008.]






