Ne damo Srpsku!

Izvor: Vesti-online.com, 02.Apr.2019, 00:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ne damo Srpsku!

Ustavni sud BiH osporio je Zakon o Danu Republike Srpske. Zahtev za ocenu ustavnosti januara prošle godine podnelo je devet delegata iz redova bošnjačkog i hrvatskog naroda, a predsednik Ustavnog suda BiH Zlatko Knežević objasnio je da je usvojen njihov zahtev, te da je Sud proglasio neustavnom odredbu o 9. januaru kao Danu RS i poništio tu odredbu.

Knežević je objasnio da će Narodna skupština RS i Vlada kao predlagač morati da izmene ili dopune postojeći Zakon o Danu >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << RS. Ova odluka je naišla na oštre reakcije u Republici Srpskoj, a među prvima se oglasio predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik koji je ocenio da će Srpska nastaviti da obeležava taj datum kao Dan republike, jer je reč o "politički motivisanoj odluci Ustavnog suda BiH".

Milomir Savčić, predsednik Boračke organizacije RS, kaže za "Vesti" da nema ni suda ni bilo kakve odluke na celom svetu koja će borce Srpske sprečiti da obeležavaju ovaj datum.

- Nećemo dozvoliti prekrajanje istorijskih činjenica, a tog dana je u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH donela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine. Ta odluka je doneta tek pošto su i Bošnjaci i Hrvati osporili pravo našem narodu na postojanje. Promenu tog datuma neće dozvoliti borbi i porodice poginulih u odbrambenom ratu. Taj datum ćemo ubuduće proslavljati još masovnije i još veselije, jer smo uvereni da bez RS u Bosni ne bi bilo ni srpskog naroda. Zapravo, mi Srbi bismo bili svedeni na onaj broj Srba koliko ih je trenutno u Federaciji BiH - ističe general Savčić, predsednik BORS.

Oglasili su se i brojni pravni stručnjaci Srpske koji takođe tvrde da je reč o je o pokušaju menjanja istorijskih činjenica.

- Nema osnova da Ustavni sud BiH menja istorijske činjenice jer je datum Republike Srpske nastao pre formiranja tog suda zbog čega tu odluku ne treba sprovesti - navodi pravni ekspert Vitomir Popović.

Sličnog mišljenja je i Milan Petković, potpredsednik Narodne skupštine RS i advokat po struci:

- Bez obzira na to što smo u celosti do sada izgubili poverenje u taj Ustavni sud, on i dalje pokazuje da se upušta u ocenu istorijskih činjenica, u prekrajanje istorije, da se više bavi politikom nego pravom.

Član Glavnog odbora Socijalističke partije i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Goran Selak ocenio je sramnom odluku Ustavnog suda BiH.

Milan Petković, potpredsednik Narodne skupštine RS tvrdi da ne postoji način da neko Srpskoj zabrani da proslavlja 9. januar.

- Ovde nije zabranjena proslava, ovde je samo proglašeno da je zakon o tom danu neustavan. Niko nije zabranio da se obeležava taj dan - objašnjava Petković.

Odbrana bivšeg lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića sprema se da krajem ove ili početkom 2020. uloži zahtev za ponovno suđenje zbog novootkrivenih dokaza, kazao je za rusku agenciju TASS Goran Petronijević, jedan od Karadžićevih advokata:

Karadžić u Haškom tribunalu u martu 2016. osuđen na 40 godina zatvora, pre svega zbog masakra u Srebrenici, da bi nakon žalbe odbrane, 20. marta ove godine, presuda preinačena u doživotni zatvor.

Nastavak na Vesti-online.com...



Povezane vesti

ODOGOVOR NA ODLUKU USTAVNOG SUDA Nakon osporavanja 9. januara, ponovo će biti zatraženo UKIDANJE 1. MARTA

Izvor: Blic, 02.Apr.2019

Parlament Srpske bi mogao podneti zahtev za preispitivanje odluke Ustavnog suda BiH za ocenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta danom nezavisnosti BiH, koju je taj sud pre dve godine odbacio kao neosnovanu.

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.