Izvor: Večernje novosti, 09.Jul.2015, 16:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Na pumpi testiraju na trudnoću!
ŽENE zaposlene na jednoj benzinskoj pumpi u Crnoj Gori dobijale su pre svakog produženja ugovora o radnom odnosu test za trudnoću, a jedino je negativan rezultat garantovao njegov produžetak! Ovaj neverovatan, bizaran i tužan podatak, koji je NVO dostavila jedna od zaposlenih na toj pumpi, gotovo je karikaturalan prikaz onoga s čime se suočavaju mlade žene u državi. U Upravi za inspekcijske poslove, međutim, tvrde da nisu dobili nijednu pritužbu povodom diskriminacije na poslu zbog roditeljskih >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << obaveza. Buduće majke se, kako nezvanično navode, institucijama sistema ne javljaju s pritužbama i prijavama na tu temu, jer nemaju poverenja u institucije sistema. - Poslodavac se nije lepo ophodio prema nama. Kod njega smo primali deo plate ilegalno "na ruke", a ostatak je bio uplaćivan preko banke. Kada sam pošla na porodiljsko, primala sam samo taj ostatak. Htela sam da ga tužim kada sam ostala bez posla, ali sam shvatila da to nema svrhe - ispričala je Bojana. Bila je zaposlena po ugovoru na određeno vreme. Kada joj je isti istekao, poslodavac je saopštio da više nema potrebe za njenim angažmanom. Podgoričanka Marija je ispričala neverovatan slučaj s benzinske pumpe. Poslodavac im je ugovore produžavao svakih šest meseci, ali samo ako bi prošle test za - trudnoću!? - Testove je kupovao on i svaki je bio obeležen posebno, kako ga, možda, ne bismo prevarile. Rezultati su odlučivali da li će da nas zadrži na poslu ili ne - priča Marija.DOBILA SPOR - OSTALA BEZ POSLA PEJOVIĆEVA se priseća jedne žene koja je imala ugovor na pola godine, ali joj je zbog trudnoće posle trećeg meseca uručen otkaz. Žena je dobila spor, ali je po isteku ugovora ostala bez posla. Za razliku od nadležnih inspekcija, svakodnevno na adresu Unije slobodnih sindikata stižu žalbe porodilja i trudnica zbog diskriminacije na poslu. Koordinatorka sekcije žena pri USS Lidija Pejović kaže da dobijaju tri-četiri prijave zbog navodnog kršenja prava na poslu, ali se one ne odnose samo na trudnice. Pejovićeva naglašava i da USS ženama obezbeđuje advokata ukoliko žele da zbog diskriminacije protiv poslodavca pokrenu sudski spor. - Malo je takvih slučajeva. Naše žene su isprepadane. Prihvataju situaciju kakva jeste. Sudski postupci traju dosta dugo, a rezultati su neizvesni. Kada se posle sudske odluke vrati kod istog poslodavca tu nema spasa, pošto nakon toga nastupi mobing - poručila je Pejovićeva.
Nastavak na Večernje novosti...











