
Izvor: NoviMagazin.rs, 23.Nov.2020, 16:37
Misija OEBS u BiH u izveštaju iznela primedbe na rad pravosuđa u BiH
Misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u BiH objavila je Treći godišnji izveštaj o odgovoru pravosuđa na korupciju pod nazivom "Sindrom nekažnjivosti", iznoseći niz ozbiljnih primedbi na rad nosilaca pravosudnih funkcija u BiH.
U izveštaju je, između ostalog, navedeno da se ukupna slika koju nudi praćenje teških predmeta korupcije, odnosno onih koji su kategorizovani kao predmeti visoke i korupcije srednjeg nivoa, može opisati kao "zatajenje krivično-pravnog >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << sistema koje je dovelo do nekažnjivosti za počinioce brojnih teških dela".
Poređenje rezultata i nalaza za 2017. i 2018. godinu sa nalazima iz 2019. ukazuje na ukupno pogoršanje efikasnosti sudija i tužilaca u procesuiranju teških predmeta korupcije, navedeno je u izveštaju.
Misija OEBS-a u BiH dalje je ocenila da "ključni faktor koji mora biti razmotren je pojava nezakonitog ili neetičnog ponašanja pojedinih sudija i tužilaca koji potencijalno manipulišu ishodima u predmetima visoke i korupcije srednjeg nivoa".
U Misiji konstatuju da bi izuzetno loše istrage i izrada optužnica, zajedno sa radikalno nedoslednim tumačenjima zakona koja obično rezultiraju oslobađajućim ili blagim presudama, mogli u određenoj meri biti "plod loše namere ili neprimerenog uticaja pre nego neznanja".
"Dešavanja u 2019. godini zaista nude pregršt dokaza o sve vidljivijem političkom uplitanju u krivičnopravni sistem, a demonstrirala su i nespremnost Visokog sudskog i tužilačkog saveta (VSTS) BiH da podrži profesionalne i etičke standarde i osigura odgovornost u okviru pravosuđa", piše, između ostalog, u Godišnjem izveštaju.
Misija OEBS-a u BiH podseća i na aferu "Potkivanje" (primanje mita i trgovina uticajem), čiji je glavni akter predsednik VSTS-a BIH Milan Tegeltija, ističuči da to pokazuje "sumornu sliku o trenutnoj situaciji u kojoj se nalazi VSTS".
Slučaj "Potkivanje" detaljno je obrazložen u izveštaju, a autori navode da je nejasno kako je VSTS ocenio da Milan Tegeltija ne može disciplinski odgovarati.
"Ovaj apsurdan ishod signalizira toliko krajnje pogrešno tumačenje zakona da razumno izaziva sumnju da je doneseno namerno da bi se postigao željeni rezultat. U svakom slučaju, ova odluka predstavlja nečuven napad na sudsku odgovornost", naglašava se u Izveštaju Misije OEBS-a u BiH.
U izveštaju se dovodi u pitanje i izbor nosilaca pravosudnih funkcija, a kao primer navodi se izbor glavnog tužioca Kantonalnog tužilaštva Tuzla Tomislava Ljubića, čije su imenovanje pokušali sprečiti čelnici VSTS-a sa Milanom Tegeltijom na čelu.
Još se navodi da VSTS nije imao jasne kriterije prilikom izbora nosilaca pravosudnih funkcija, te da su "veze" u nekim slučajevima bitnije od rezultata.
"Dodeljivanje ključnih pozicija u pravosuđu kao 'nagrada', a ne na osnovu zasluga, šalje veoma snažnu poruku pojedinačnim sudijama i tužiocima koji još pokušavaju da se pridržavaju etičkih i profesionalnih standarda u BiH. Drugim rečima, čini se da za karijerno i lično napredovanje u bh. pravosuđu, veze mogu biti od većeg uticaja nego rezultati", piše u izveštaju.
Poslednjih godina, navodi se dalje, Misija OEBS-a je uočila da VSTS BiH nije jedina pravosudna institucija koja pokazuje znakove nepoštovanja principa odgovornosti, nepristrasnosti i profesionalnosti.
Konstatuje se da se iste zabrinjavajuće tendencije ispoljavaju i Tužilaštvo BiH i Sud BiH.
Kao primeri za ovo su navedena tri slučaja.
Prvi slučaj je pomenuti slučaj "Potkivanje", potom slučaj "Diploma" i na kraju slučaj optužnice protiv bivšeg ministra bezbednosti BiH Dragana Mektića.
"Odnos Tužilaštva BiH prema medijima i civilnom društvu pokazuje averziju prema nadzoru javnosti kada je reč o radu na politički osetljivim predmetima", navodi se u izveštaju.
U drugom slučaju glavni akter je bio državni tužilac Oleg Čavka, koji je na neprimeren način ispitivao novinarku Azru Omerović tražeći da otkrije svoje izvore, nakon što je u medijima objavljena afera "Diploma".
Treći slučaj u kojem se ogleda otpor prema transparentnosti, odnosi se na odbijanje Tužilaštva BiH da Transparensi internešenelu u BiH dostavi kopiju optužnice protiv bivšeg ministra bezbednosti BiH Dragana Mektića.
"Zahtev NVO-a (podnesen na osnovu Zakona o slobodi pristupa informacijama) je odbijen s obrazloženjem da ovaj predmet nije od javnog interesa i da bi objavljivanje optužnice izazvalo značajnu štetu za sprečavanje kriminala", navodi se u izveštaju.
Oba ova razloga, kako je ocenjeno, čine se neosnovanima.
Prvo, javni je interes u ovom slučaju je očit, jer svaka optužba protiv ministra za teška dela korupcije od važnosti je za javne fondove i upravu, stoji u izveštaju.
Drugo, dodaje se, teško je zamisliti kako bi objavljivanje optužnice moglo predstavljati prepreku sprečavanju kriminala, jer su krivični postupci u BiH po svojoj prirodi javni.
Predsednik VSTS Milan Tegeltija, izjavio je da Misija OEBS u BiH, u pogledu vladavine prava, nema mandat da preispituje i komentariše odluke sudskih, tužilačkih i disciplinskih organa.
On je istakao da OEBS, osim toga, nema ni nadležnost da se bavi tumačenjem domaćih zakona od nadležnih institucija u pojedinačnim sudskim, tužilačkim i disciplinskim predmetima.
"Nezavisnost pravosuđa podrazumeva nezavisnost, kako od uticaja domaćih, tako i od uticaja međunarodnih faktora. Ukoliko žele da istinski podrže vladavinu prava, 'eđunarodni partneri' moraju, pre svega, poštovati institucije BiH, kao suverene zemlje, te se držati svog mandata i nadležnosti", kazao je on, komentarišući na svom Tviter profilu izveštaj Misije OEBS-a u BiH.