Mesić oštro osudio zločine Domovinskog rata

Izvor: S media, 05.Avg.2009, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mesić oštro osudio zločine Domovinskog rata

Hrvatski predsednik Stjepan Mesić oštro je osudio "sve ratne zločine počinjene u Domovinskom ratu" i rekao da je akcija "Oluja" 1995. značila povratak pod hrvatsku upravu dela teritorija koje su do tada držali pobunjeni Srbi.

"Ulazak Hrvatske vojske u Knin značio je kraj pobune delom zaslepljenih, a delom zavedenih naših gradjana srpske nacionalnosti", rekao je Mesić u Kninu na obeležavanju 14. godišnjice vojne akcije "Oluja".

Po njegovim rečima, "Oluja" >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << je stvorila i uslove za završetak rata u BiH.



"I danas i ovde, još jednom bez i najmanje kolebanja osudjujem sve zločine počinje u vreme Domovinskog rata. Bez obzira na to ko ih je počinio i ko su bile žrtve", poručio je predsednik na svečanosti održanoj na gradskom stadionu u Kninu.


"Zločine počinjene pod krinkom hrvatstva moramo osuditi i osudjujemo još energičnije jer oni bacaju senku na pravednu i plemenitu borbu hrvatskih branitelja i na njihovu žrtvu, to mora biti jasno svakome u Hrvatskoj i svakome u inostranstvu", rekao je Mesić.

On je istakao i da "ova Hrvatska nije sazdana na zločinu, za razliku od jedne druge tvorevine koja je u vreme Drugog svjetskog rata uzurpirala hrvatsko ime", i dodao da je "takozvana Nezavisna Država Hrvatska bila zasnovana na zločinačkoj ideologiji i bila prožeta zločinom, od prvih do posljednjih dana svojega postojanja".

Mesić je dodao i kako je Hrvatska čvrsto usmerena prema Evropskoj ostvarenom članstvu u NATO-u, i da je on vrlo optimističan kada je reč o njenom budućem razvoju.

Predsednica vlade Jadranka Kosor je u svom govoru naglasila "zasluge hrvatskih branitelja i prvog predsednika Franje Tudjmana za stvaranje slobodne Hrvatske."

Pritom je otvoreno najavila buduće reforme kao mere suočavanja sa aktualnom ekonomskom krizom, a koje će, kako je rekla, "državni aparat i sve njegove mehanizme u potpunosti staviti u službu hrvatske privrede i svih gradjana".

Predsednik Hrvatskog sabora Luka Bebić je u svom obraćanju apelovao da se "ne umanjuje ponos Domovinskog rata nego da se njegove vrednosti prenose na mladje generacije".

Nakon uvodnih govora, na stadionu su postrojene elitne jedinice Oružanih snaga Hrvatske, MUP-a i predstavnika veteranskih udruženja i udruženja stradalih u Domovinskom ratu.

Neposredno pre centralne svečanosti, u prisustvu najvišeg državnog vrha podignuta je državna zastava na tvrdjavi iznad Knina, a grad su nadletali i MIG-ovi Hrvatske avijacije.

Svečanost su zvonjavom dodatno uveličale sve kninske crkve, a delegacije predvodjene Mesićem, Jadrankom Kosor i predsednikom parlamenta Bebićem položila su vence i zapalila sveće na gradskom groblju.

Mesić je odbio da učestvuje na svetoj misi za poginule branitelje održanoj u crkvi u Kninu, zbog nedavnih napada na njega iz crkvenih krugova.

Time je svečanost obeležavanja 14. godišnjice vojne akcije "Oluja", koja je danas održana u Kninu, obeležio neočekivani politički skandal s predsednikm države kao glavnim akterom.

Mesić je odbio da učestvuje na svetoj misi za poginule branitelje koja je nakon zvaničnog dela svečanosti održana u kninskoj crkvi Svetog Ante, a na kojoj su bili svi visoki politički funkcioneri predvodjeni premijerkom Jadrankom Kosor i predsednikom Sabora Lukom Bebićem.

Mesić je posle proslave na gradskom stadionu napustio Knin, a u saopštenju iz predsednikove kancelarije za medije navodi se da je Mesić odbio da učestvuje na misi zbog činjenice da se niko od zvaničnih crkvenih krugova nije ogradio od

izjava na račun Mesića objavljenih u crkvenom listu Glas Koncila.

"Niko se iz Crkve nije ogradio od nedavnog uvodnog komentara novinara i urednika Ivana Miklenića u Glasu Koncila u kojem se govori o 'veleizdajniku' s indirektnim aluzijama na predsednika države", navodi se u objašnjenju poslanom medijima iz Mesićeve kancelarije.

Glas Koncila je zvanično glasilo Katoličke crkve u Hrvatskoj, pa je predsednik protumačio da su tvrdnje iznesene u tekstu zapravo očigledan stav crkve prema njemu i zbog toga je odbio da učestvuje na misi, objašnjava se iz Mesićeve kancelarije.

Iz istog razloga, navodi se dalje, predsednik nije prisustvovao crkvenoj svečanosti povodom Dana državnosti održanoj 25. juna.

Vojni sveštenik Juraj Jezerinac, koji je održao današnju misu u Kninu, odmah je odgovorio na neočekivani Mesićev potez i u propovedi na misi je rekao da je učestvovanje državnih funkcionera na ovakvoj misi "mnogo više od protokolarnog čina".

"Crkva svoje poslanje u državnim institucijama vidi kao način služenja demokratskom društvu. I učestvovanje državnih funkcionera u svetoj misi više je od protokolarnog čina. A svakako je znak da se duhovne vrednosti cene i poštuju u hrvatskoj državi", poručio je vojni biskup Jezerinac s oltara kninske crkve.

Najnoviji skandal samo je potvrdio dosadašnje hladne odnose koje Mesić već godinama ima prema zvaničnoj crkvi u Hrvatskoj, pošto joj je u nekoliko navrata prigovorio da u svojim redovima ima previše sveštenika koji sa crkvenih oltara otvoreno promovišu neskriveno desno orijentisane političke stavove.

Crkva, s druge strane, Mesiću teško oprašta njegove stavove i izjave vezane za zločine iz vremena Drugog svetskog rata i antifašizam, a posebno odbijanje Mesića da zvanično poseti Blajburško polje kao simbol stradanja gubitničke strane iz Drugog svetskog rata.

Proslava 14. godišnjice "Oluje" nastavljena je kulturno-umetničkim programom koji će trajati čitav dan.

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.