Izvor: S media, 18.Jun.2009, 12:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mesić: EU bez nas nije zaokružena
Predsednik Hrvatske Stjepan Mesić izrazio je uverenje da će se proširenje Evropske unije nastaviti, uprkos trenutnom zastoju, jer EU, bez država jugoistočne Evrope, "ne bi bila zaokružena".
"U projekat evropskog ujedinjavanja je previše investirano - i politički, ali i finansijski - da bi bilo ko danas mogao dopustiti da on dodje u pitanje. Epropa, dakle, ostaje kao projekat, ali i kao cilj za one koji su još pred njenim vratima", izjavio je Mesić u intervjuu današnjem >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << novosadskom "Dnevniku".
Prema njegovim rečima, često pominjani navodni zamor od proširenja nije nikakav argument za usporavanje ili čak zaustavljanje prijema novih članica u EU.
"Unija treba nama, ali je istina i to da i mi trebamo Uniji. Bez nas ona nije i neće biti zaokružena, a to je luksuz koji ona sebi ne može priuštiti", rekao je hrvatski predsednik, učesnik 16. samita sefova država centralne Evrope, koji danas počinje u Novom Sadu.
Mesić smatra da tužba Hrvatske protiv Srbije za navodni genocid, upućena Medjunarodnom sudu pravde, ne bi trebalo da opterećuje bilateralne odnose.
"Za mene nije spor ako neko želi da utvrdi, pa i pravno kvalifikuje, odredjene dogadjaje iz prošlosti. Kakvu god odluku Sud doneo, o ma čijoj tužbi, to nikako ne bi trebalo da bude povod za dodatno opterećenje odnosa Zagreba i Beograda", smatra Mesić.
Mesić: EU bez nas nije zaokružena
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Jun.2009
NOVI SAD - Predsednik Hrvatske Stjepan Mesić izrazio je uverenje da će se proširenje Evropske unije nastaviti, uprkos trenutnom zastoju, jer EU, bez država jugoistočne Evrope, "ne bi bila zaokružena"..."U projekat evropskog ujedinjavanja je previše investirano - i politički, ali...







