Izvor: Politika, 10.Avg.2009, 23:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Korida na Popovića brdu
Parada snage, vike, pesme, dobrog zalogaja i zabave protekla u znaku najjačih bikova, Šaronje, Macana i Mrkonje
Oštra Luka – Mala, rubna opština Republike Srpske, Oštra Luka, organizovala je i ove godine, baš na Pantelindan, tradicionalnu Grmečku koridu, 237.po redu. Takmičenje je proteklo uznaku bika Šaronje, čiji su vlasnici Stipe Bilandžijai VeljkoTomić iz okoline Jajca. Pred nekoliko hiljada posetilaca Šaronja je pobedio bika Macana, vlasnika >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << braće Sarajlić iz Sanskog Mosta, dok je trećeplasirani bio bik Mrkonja,čiji je gazda Dragomir Škrbić rodom iz Šekovaca kod Mrkonjić Grada.
– Punih 40 godina učestvujem na koridama širom Hrvatske i BiH, ali ova na Popovića brdu je nešto posebno – kazao je Stipe Bilandžija dok je primao nagradu za prvo mesto i pobednički pehar.Podseća da je samo pre sedam dana, na koridi,na Međeđem brdu u federalnoj opštini Sanski Most njegov bik bio najbolji.Tomić dodaje da je Šaronja od lane do danas, učestvujući na brojnim takmičenjima, svome gazdi doneo 70.000 maraka.
– Povređen je i zato smo odlučili nastupiti još samo na Kočićevom zboru, na Manjači, kod Banjaluke.Potom ćemo napravitipauzu do naredne godine – rekao je Tomić, milujući svoga miljenika koji je kao najbolji bik na Grmečkoj koridi u Oštroj Luci dobio tri hiljade maraka.Drugoplasirani je dobio upola manje,a za treće mesto opština je obezbedila 500 maraka.
Zadovoljstvo ovogodišnjom koridom nije krila ni Drena Kuridža,načelnik Oštre Luke,koja je kazala da je ovo jedna od najuspešnijih korida održanih u poslednjih nekoliko godina.
–Borbe su bile dobre,i to je ono što se traži na ovakvim manifestacijama – rekla je Drenas Kuridža i istakla da joj je posebno drago što je korida okupila ljude iz ovoga dela Republike Srpske koji su davno napustili zavičaj.Ovakav događaj, po njenim rečima, kao most spaja ljude sa različitih delova sveta na jedno mestu.
I ova parada snage, vike, pesme, dobrog zalogaja i na kraju lepe zabave pokazala je da uvek ima onih koji vole da bodre i gledaju borbu bikova koja u ovim krajevima traje vekovima.Vreo avgustovski dan nije uticao na koncentraciju bikova u areni,ali ni na one koji su odlučili da u pauzama upriliče i druge drevne igre naroda ovoga kraja. Baš kao nekada,bacao se kamen sa ramena i navlačio konopac.Pobednička ekipa je dobila vrednu novčanu nagradu.
Najstarijom koridom na Balkanu završene su ilindanske manifestacije u Oštroj Luci.Njima je obeležena 68. godišnjica stradanja oko pet i po hiljada Srba i Jevreja na Ilindan, 1941.godine u Sankom Mostu.
D. Bulić
[objavljeno: 11/08/2009]




















