Izvor: RTS, 18.Jun.2015, 09:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Komesar Saveta Evrope protiv mađarskog zida
Nils Muižnieks, komesar za ljudska prava Saveta Evrope, kritikovao je mađarske vlasti zbog najave da će podići zid duž granice sa Srbijom kako bi sprečili ulazak izbeglica.
"Mađarski plan je loša ideja. Treba se usredsrediti na to da se migrantima omogući pristup azilu, a ne da ih se spreči", napisao je komesar na svom Tviter nalogu, prenosi Tanjug.
Mađarski ministar unutrašnjih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << poslova Peter Sijarto najavio je juče da će Mađarska podići četiri metra visok zid duž 175 kilometara granice sa Srbijom da bi se zaustavio talas ilegalnih imigranata.
Sijarto je rekao da su se vlasti odlučile na taj potez nakon što su registrovale da je tokom prvih šest meseci ove godine preko granice sa Srbijom prešlo 57.000 ilegalnih migranata, mahom Sirijaca, Iračana i Avganistanaca sa ratom zahvaćenih područja.
Plan da se podigne zid kritikovala je juče i regionalna predstavnica Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice Kiti Mekinsi.
"Pravo na traženje azila spada u neotuđiva ljudska prava i mi smo zabrinuti zbog namere da se ljudi spreče da ga koriste ", rekla je Mekinsi za agenciju Rojters.
"Mađarski plan loša ideja"
Izvor: B92, 18.Jun.2015
Komesar za ljudska prava Saveta Evrope kritiikovao je mađarske vlasti zbog najave da će podići zid duž granice sa Srbijom kako bi sprečili ulazak izbeglica...Mađarski plan je loša ideja. Treba se usredsrediti na to da se migrantima omogući pristup azilu, a ne da ih se spreči, napisao je komesar...




