Josipović osudio Kerumove izjave o Srbima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 24.Sep.2012, 14:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Josipović osudio Kerumove izjave o Srbima

ZAGREB -

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović osudio je danas nedavnu izjavu gradonačelnika Splita Željka Keruma o Srbima.

Josipović je upozorio da se u poslednje vreme Hrvatska sve češće suočava s govorom mržnje, pa je tim povodom osudio svaki govor i aktivnost prema pojedincima ili grupama koje se napadaju ili diskriminišu na osnovu njihove manjinske pripadnosti prema bilo kojoj osnovi.

"Govor mržnje i/ili diskriminacija po nacionalnoj osnovi posebno su >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << došli do izražaja u slučaju pokušaja sprečavanja građana romske nacionalnosti da se nastane u Škabrnji, nastupu gradonačelnika Splita (Željka) Keruma na Hrvatskoj televiziji u odnosu na pripadnike srpskog naroda, kao i pokušaju da se u Gornjem Hrašćanu spreči dolazak dece romske nacionalne manjine", navodi se u saopštenju predsednika Hrvatske.

Upozorava se da su posebno neprihvatljivi pozivi na segregaciju i govor mržnje koji su se nedavno čuli u Gornjem Hrašćanu, jer su bili upućeni prema deci predškolske dobi koja su posebno ranjiva.

"Predsednik Hrvatske očekuje od svih državnih tela da u okviru Ustava i zakona osiguraju jednakost svih građana i spreče govor mržnje i svaku diskriminaciju i segregaciju", ističe se u saopštenju.

Splitski gradonačelnik i poslanik u Saboru Hrvatske nedavno je izjavio da su njegovi poslovni problemi počeli posle izjave da ne bi želeo Srbina za zeta i da Srbi treba da znaju gde im je mesto.

U emisiji "Nedeljom u dva" na Hrvatskoj radiotelelviziji Kerum je rekao da Srbi imaju "strašni uticaj" na finansije i medije u Hrvatskoj.

Njegov istup osudili su mnogi političari u Hrvatskoj.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.