Izbeglice napuštaju kamp u Idomeniju

Izvor: RTS, 13.Apr.2016, 12:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izbeglice napuštaju kamp u Idomeniju

Izbeglički kamp u grčkom pograničnom mestu Idomeni napustilo je između 800 i 1.000 izbeglica, preneli su makedonski mediji. U improvizovanom izbegličkom kampu ostalo je još oko 10.000 migranata.
Kako je javila televizija Telma, u ponedeljak i utorak je iz tog improvizovanog kampa otišlo 15 punih autobusa prema zvaničnim izbegličkim centrima u severnoj Grčkoj i u Pireju, što je najmasovniji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << odlazak u poslednja dva meseca.

Navodi se da su izbeglice koje su napustile kamp u Idomeniju uplašene zbog incidenata koji su se dogdili u nedelju, kada se veća grupa imigranata sukobila sa makedonskom policijom i da strahuju za bezbednost svojih porodica.
Oni koji odlaze iz Idomenija, dodaje se, kažu da već gube svaku nadu da ima načina da pređu obližnju granicu Grčke sa Makedonijom kako bi nastavili put ka bogatim zemljama EU.
U improvizovanom izbegličkom kampu u Idomeniju ostalo je još oko 10.000 migranata.
Prema dopisniku Telme iz Atine, grčka vlada traži prazne idustrijske prostore oko Soluna i Atine, koje bi mogla brzo da pretvori u privremene izbegličke centre. Novi centar "Skaramaga" u predgrađu Atine za dva dane je prepunjen izbelicama iz Pireja, odnosno u njemu ima više od 1.000 izbeglica.
Ideja grčke vlade je da obezbedi dodatnih 20.000 mesta gde bi mogla da smesti izbeglice koje se trenutno nalaze u Idomeniju, u luci u Pirej (oko 3.800) i na starom aerodromu "Eleniko", gde ima oko 6.000 izbeglica.
Grčka policija produžila je sprovođenje strogih kontrola na ulasku u Idomeni, gde je juče privela 17 aktivista i volontere iz više evropskih zemalja, koji su brzo nakon toga oslobođeni. Zadržan je sam jedan Nemac kod koga je pronađen nož.
U kampovima u Grčkoj vlada napeta atmosfera i povremeno dolazi do izbijanaja tuča među izbeglicama. To se dogodilo juče ujutro u Idomeniju, a izbeglice iz Avganistana i Sirije potukle su se sinoć i u luci Pirej.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.