Ivanov tvrdoglav, neće da potpiše albanski zakon

Izvor: Mondo, 23.Mar.2018, 12:49   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ivanov tvrdoglav, neće da potpiše "albanski" zakon

Makedonski predsednik Đorđe Ivanov, kao što je najavio, ponovo je odbio da potpiše Zakon o upotrebi jezika, koji albanski uvodi kao drugi zvanični jezik u Makedoniji.

Foto: AP Photo/Boris Grdanoski

Premijer Zoran Zaev ranije je rekao da bi Ivanov trebalo da potpiše pomenuti zakon, nakon drugog usvajanja u Skupštini, kako bi taj dokument mogao da počne da se primenjuje.

Odbijanje Ivanova da potpiše dekret, Zaev smatra "flagrantnim kršenjem Ustava i >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << kukavičlukom."

Ivanov, međutim, smatra da je reč o zakonu koji nije u skladu sa Ustavom.

Zaev: Makedonija neće biti država Albanaca Nacionalistička buka "ni oko čega"

Iako se u javnosti, kako lokalnoj tako i regionalnoj, ovaj zakon doživljava kao "uvođenje albanskog kao drugog zvaničnog jezika", radi se o, manje više standardnom "manjinskom" zakonu, kakav recimo ima i Srbija. I u Srbiji se, recimo, mađarski ili albanski jezik upotrebljavaju kao zvaničan (na sudovima, u opštinama, poslovima građana s državnom administracijom...) u sredinama gde je značajan broj građana kojima su ti jezici maternji.

Makedonski predsednik je posle ponovnog izglasavanja zakona, 14. marta, u obraćanju javnosti rekao da neće potpisati dekret o njegovom proglašenju.

I predsednik parlamenta iz reda albanske manjine Taljat Džaferi kritikuje Ivanova zbog odbijanja da potpiše zakon.

Na pitanje da li će parlament možda zatražiti sankcije za Ivanova zbog odbijanja da proglasi zakon, Džaferi je rekao da to u ovom trenutku nije moguće jer parlamentarna većina nema dvotrećinsku većinu, koja je potrebna za pokretanje takve procedure (tzv. impičment).

Prema Džaferiju, zakon o jezicima, donet je u skladu sa Ohridskim sporazumom, te da njegovim donošenjem Makedonija ništa ne gubi u smislu njenog jedinstva.

Pravni stručnjaci smatraju da je Ivanov trebalo da potpiše zakon i da je mogao da odbije samo jedom, nakon prvog usvajanja u parlamentu.

Ukoliko je zakon, kažu, drugi put većinskim glasovima poslanika usvojen, predsednik je dužan da ga potpiše.

Zakon o upotrebi jezika drugi put je usvojen u parlamentu 14. marta sa 64 glasova, zahvaljući pre svega glasovima poslanika iz manjinskih zajednica.

Zakon je usvojen bez rasprave o oko 65.000 amandmana, koje je nakon prvog usvajanja na zakon podnela najuticajnija opoziciona VMRO-DPMNE.

Nastavak na Mondo...






Povezane vesti

IVANOV PONOVO ODBIO DA POTPIŠE ZAKON O JEZICIMA: Evo šta kažu pravni stručnjaci!

Izvor: Kurir, 23.Mar.2018

Makedonski predsednik Đorđe Ivanov, kao što je najavio, ponovo je odbio da potpiše Zakon o upotrebi jezika.

Nastavak na Kurir...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.