Izvor: B92, 05.Jan.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hrvatska gradi nuklearku?
Zagreb -- Hrvatska razmišlja o gradnji nuklearne elektrane, piše današnji Večernji list.
"Evropska unija bi se 2008. mogla suočiti s nedostatkom električne energije, pa Hrvatska zbog toga razmišlja o gradnji nuklearne elektrane snage 1.000 megavata", piše list i prenosi da je EU počela da preispituje svoj stav prema nuklearnoj energiji i dodaje da bi Hrvatska svoje probleme dugoročno rešila gradnjom nuklearke.
U Hrvatskoj do 2015. nije predviđena gradnja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nuklearke i elektrane na ugalj jer je uveden politički moratorijum i one nisu ušle u planove prostornog uređenja zemlje, pa bi promene trebalo da razmotre Sabor i Vlada. Kao potencijalne lokacije za izgradnju nuklearne elektrane, još pre 20 godina, pominjale su se Prevlaka, Erdut i Vir kraj Zadra.
Poslednje dve godine, iako neslužbeno, Slovenija je nagoveštavala mogućnost zajedničke gradnje još jednog reaktora u nuklearnoj elektrani Krško. Iako u dugogodišnjim sukobima sa slovenačkom stranom zbog zajedničkog upravljanja elektranom Krško, ministar zaštite životne sredine Janez Kopač javno je podržao mogućnost da Slovenija i Hrvatska zajedno sagrade još jednu nuklearku, i to u Hrvatskoj.











