Izvor: B92, 15.Jan.2008, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Hrvatska da poništi ZERP"

Ljubljana -- Slovenija je za razgovore sa Hrvatskom, kada ova poništi oluku o primeni Zašticćenog ekološko-ribolovnog pojasa (ZERP) za članice EU.

"Slovenija je spremna na razgovore Evropske komisije, Italije, Slovenije i Hrvatske odmah nakon što Hrvatska ispuni dogovor iz Brisela iz 2004.godine i poništi ZERP za članice EU", navodi se u saopštenju ministarstva spoljnih poslova Slovenije.

Ministarstvo je u današnjem saopštenju, reagovalo na jučerašnje izjave >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << predsednika Hrvatske Stjepana Mesića, koji je, pored ostalog, rekao da nije dobro što Slovenija prema Hrvatskoj ide uvek sa pretnjama, jer ni Hrvatska nikada nije pretila prijateljskoj Sloveniji.

Ljubljana tvrdi da nije reč o pretnjama, već o više puta ponovljenim i argumentovanim upozorenjima hrvatskim vlastima, i pozdravlja Mesićev poziv na dijalog.

"Stvarne pretnje došle su sa hrvatske strane kada je ona najavila ZERP i na svoju ruku zacrtala granicu između Hrvatske i Slovenije. Hrvatska je svoje pretnje zaoštrila i čak ostvarila kada je bez dogovora, protivno važećim sporazumima i protivno zaključcima EU sa 1.januarom 2008. primenla ZERP, a kao sredstvo primene predvidela ratne briodove", kaže se, pored ostalo, u saoštenju slovenačkog ministarstva.

U saopštenju se još navodi da su evropske institucije čitavo vreme upozoravale Hravtsku da poštuje briselski sporazum, potpisan u junu 2004.godine.

"Konstatacija da Hrvatska, ukoliko želi da postane članica EU mora poštovati zaključke i obaveze koje je prihvatila, nije nikakva pretnja" dodaje se u saopštenju.

Podseća se da je Evropska komisija u ponedeljak ponovo tražila hitno preduzimanje mera nove hrvatske vlade, inače će doći do negativnog uticaja na hrvatske pristupne pregovore.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.