Izvor: S media, 28.Okt.2012, 21:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hrvatska: Kako ide obnova srpskih kuća

Sličnu zabrinutost izražavaju i predstavnici ostalih srpskih udruženja. S druge strane, u Vladi ističu da je hrvatska država učinila puno za povratak, posebno u obnovi kuća i stambenom zbrinjavanju, javlja Radio Slobodna Evropa.

Programi obnove trebali bi u potpunosti da budu završeni za godinu dana, kaže savetnica u Kabinetu ministra regionalnog razvoja i fondova Evropske unije Ana Jerković.

Sasvim suprotne izjave dobijene su od predstavnika srpske zajednice u Hrvatskoj. >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Oni tvrde da su stambeno zbrinjavanje i obnova kuća srpskim povratnicima još daleko od kraja.

"Sve je u fazi rešenja i papira. U Ministarstvu će reći - sva izdata rešenja, to je rešeno. Međutim, nema stanova novih, nema ni gradilišta, još nije ni zakopan temelj, a kamoli kuća, a oni smatraju rešenim. Mi smatramo rešenim onoga trenutka kad su predani ključevi i kad se čovek može useliti“, istakao je izvršni direktor Srpskog demokratskog foruma Ljubo Manojlović.

Pravna savetnica u Srpskom narodnom veću Tatjana Spasojević Vukobratović podseća da obnovu kuća srpskih povratnika nije finansirala samo hrvatska država, već ih je u početku puno popravljeno zahvaljujući i međunarodnim donacijama.



"Zadnji podatak koji imamo iz 2012. pokazuje da je u ovoj godini obnovljeno oko 500 kuća. Uglavnom su to Srbi povratnici“, navodi Spasojević Vukobratović.


Predstavnici Srba upozoravaju i na visoke otkupne cene stanova. Ta mogućnost im je odobrena 2010. , ali u Zagrebu je, navodi Ljubo Manojlović iz SDF-a, kvadratni metar takvog stana oko 800 evra, što je većini povratnika nedostižno.

"Srbi otkupljuju stanove, a Hrvati iz Bosne i Vojvodine dobijaju besplatno. To je neravnopravnost i diskriminacija po etničkoj osnovi. Drugi problem, veći, za ljude kojima su popravljene kuće – u zakonu piše da onaj ko ne boravi šest meseci u stanu, ili ko ne useli u kuću ili ne bude u kući koja je popravljena, gubi pravo na stan, odnosno on mora vratiti uložena sredstva sa kamatama, tako da mi imamo par desetina takvih slučajeva, što znači da država pokreće postupak da on vrati pare, s obzirom da on nema pare, došle su da im se oduzme kuća. Jedino Srbi u ovoj državi ne smeu odsustvovati šest meseci iz stana, ili iz kuće koja je njihovo vlasništvo“, rekao je Manojlović.

Tatjana Spasojević Vukobratović kaže da trenutno beleže zapaženu koncentraciju povratnika, uglavnom Srba, u gradove Zagreb, Osijek, Varaždin, a najviše u Rijeku i Pulu.

(Radio Slobodna Evropa)

Nastavak na S media...






Povezane vesti

Hrvatska: Nema obnova srpskih kuća

Izvor: Vesti-online.com, 29.Okt.2012, 04:41

U Hrvatskoj 17 godina od završetka rata, nema prave političke volje za rešavanje problema izbeglih Srba, ocenjuju u Srpskom demokratskom forumu...Vlada Hrvatske kaže da je dosta učinila za obnovu srpskih kuća, ali Srbi to demantuju  ..Sličnu zabrinutost izražavaju i predstavnici ostalih srpskih...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.