Gruevski: Spreman sam da odem u opoziciju

Izvor: RTS, 12.Feb.2017, 00:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gruevski: Spreman sam da odem u opoziciju

Ukoliko suparnička stranka Socijaldemokratski savez Makedonije potpiše zahteve koje je postavila albanska DUI, spreman sam da odem u opoziciju, izjavio je lider VMRO DPMNE Nikola Gruevski.
U intervjuu kablovskoj Televiziji Nova, Nikola Gruevski je ocenio da se tim zahtevima, među kojima je i uvođenje albanskog kao drugog zvaničnog jezika u Makedoniji, ne pomaže ni Albancima, ni Makedoncima. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<

"To su zahtevi kojima se samo pravi netrpeljivost i posvađaće nas jedne sa drugima. Mi želimo da pomognemo svima, da imaju bolji život sa zapošljavanjem, a ne sa takvim nelogičnim zahtevima", rekao je lider VMRO-DPMNE.
Gruevski je naveo da su njegovi pregovori sa dugogodišnjim partnerom DUI oko formiranja nove koalicije propali kod pitanja dvojezičnosti, odnosno uvođenja albanskog kao drugog zvaničnog jezika ne teritoriji cele zemlje.
Dodao je i da nije mogao da prihvati ni zahtev za produženje mandata Specijalnog tužilaštva za prisluškivane razgovore.
U intervjuu TV Nova bivši makedonski premijer istakao je da je poslednjih 10 godina radio da svim građanima Makedonije bude bolje i da nema ništa protiv Albanca, a da su "mediji koje finansira Soros stvorili utisak da je njegova partija protiv Albanca".
"Poslednjih dve godine mediji pod kontrolom Sorosa su imali zadatak da nas ocrne i predstave kao antialbance, kako bi albanske stranke bile dovedene u neprijatnu situaciju ako stupe u koaliciju sa nama", rekao je Gruevski.
Glavni politički oponent Gruevskog, Zoran Zaev koji sa najvećom albanskom strankom DUI Alija Ahmetija pregovara o formiranju vlade, već ima uslovnu podršku dve manje albanske stranke, Besa i Alijansa za Albance.
U slučaju da postigne sporazum sa albanskim strankama Zaev bi imao potrebnu parlamentarnu većinu za formiranje vlade.
DUI, Besa, Alijansa za Albance su kao uslov za bilo kakvu koaliciju postavile prihvatanje platforme kojom se traži dvojezičnost na teritoriji cele Makedonije, ravnomerna raspodela budžeta, integracija u EU i NATO i produžavanje rada Specijalnog tužilaštva za prisluškivane razgovore.
Vanredni parlamentarni izbori u Makedoniji su održani pre dva meseca, 11. decembra, konstituisan je parlament, ali nije izabran mandatar jer nema parlamentarne većine i lider VMRO-DPMNE Nikola Gruevski u prvom pokušaju za 20 dana nije uspeo da potvrdi koaliciju s DUI.
Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov rekao je da će mandat za formiranje vlade poveriti stranci ili koaliciji koja napravi parlamentarnu većinu od 61 poslanika, što nijedna od dve najveće makedonske partije, SDSM i VMRO-DPMNE, ne može da uradi bez 10 poslanika stranke Alija Ahmetija.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.