Izvor: B92, 08.Dec.2008, 19:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EU zabrinuta zbog BiH, napredak CG
Brisel -- Šefovi diplomatija EU ukazali na napredak evropskih reformi u Crnoj Gori i "izrazili zabrinutost zbog razvoja političkih prilika i usporavanja reformi" u BiH.
Na ministarskom zasedanju EU, na kome je data puna podrška godišnjim izveštajima Evropske komisije o rezultatima zapadnobalkanskih zemalja u procesu stabilizacije i pridruživanja, ukazano je na "dobru primenu" prelaznog trgovinskog sporazuma EU-Crna Gora uz navođenje da se reforme u toj zemlji moraju pospešiti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << na ključnim sektorima.
Takođe je podržana "evropska perspektiva zapadnog Balkana, koja je i dalje od ključne važnosti za stabilnost, pomirenje i budućnost regiona".
"Savet ministara pozdravlja važan ostvareni napredak, posebno u daljem sprovođenju političkih i ekonomskih reformi i dobru primenu prelaznog sporazuma" o trgovini Evropska unija-Crna Gora, navodi se u zaključcima zasedanja.
Šefovi diplomatija su, takođe, naveli da su u Crnoj Gori "i dalje nužni postojani napori, naročito u cilju jačanja pravne države i kapaciteta državne uprave, kao i u reformama pravosuđa, nezavisnosti medija i suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala".
U kontekstu odnosa sa BiH, u završnom dokumentu se navodi da je potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju predstavljalo važnu etapu u odnosima EU sa tom zemljom, ali se izražava velika zabrinutost zbog razvoja političke situacije, "uključujući nedavne jednostrane izjave i poteze", kao i zbog usporavanja reformi.
"Nužnost zajedničke vizije budućnosti zemlje, poštovanje pravne države, snaženje ustanova i sposobnosti državne uprave, bitka protiv korupcije i organizovanog kriminala i dalje predstavljaju ključne zaloge u razvoju BiH", navodi se u dokumentu.
Evropski ministri su potvrdili evropsku perspektivu BiH, uz poziv bosanskim političkim vođama da preuzmu svoje odgovornosti za sprovođenje reformi i pružili su podršku visokom predstavniku za BiH Miroslavu Lajčaku.























