Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Jan.2011, 03:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Dojče vele": Crna Gora zemlja bez opozicije
BON -
Opozicija u Crnoj Gori odavno nije uspela da pozitivno iznenadi javnost - u poslednja dva meseca raspala su se dva opoziciona saveza, a Pokret za promene izbacio je sedmoro istaknutih članova zbog javnih kritika rukovodstva, preneo je nemački državni radio "Dojče vele".
Nedavno se raspala najjača opoziciona koalicija "Bolja Crna Gora", formirana pre lokalnih izbora u maju. Čelnici partija, naročito Pokreta za promene i SNP, sada razmenjuju optužbe ko je glavni >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << krivac. Većina prstiju uprta je u lidera najveće opozicione partije SNP Srđana Milića, koji je za "Dojče vele" rekao da nema volje da komentariše trenutnu situaciju.
Članica nevladine organizacije "Forum 2010" Ana Nives Radević smatra da je javnost zasićena "opozicionim porazima" i da su Crnoj Gori potrebna nova lica na opozicionoj sceni.
"Tek kada bude postojala partija ili grupa partija koja će nuditi konkretna rešenja, možemo očekivati promene", izjavila je ona.
Politički analitičar Miloš Bešić nije iznenađen novim razlazima u opoziciji. Prema njegovim rečima, "Bolja Crna Gora" je bio savez ograničenog roka trajanja, jer je pod istim krovom okupljao male i velike partije, različitih ideoloških principa i ciljeva, nekada dijametralno suprotnih.
"Mislim da je malo verovatno da se opozicioni savez, sa ovim liderima, ponovo okupi i nastupi protiv DPS. Treba očekivati neku novu vrstu dinamike, neke nove ljude, možda neku novu partiju. Ona mora da se pojavi na opozicionoj sceni, jer je tu deficit veoma izražen", zaključio je Bešić.
Pokret za promene, partija koja je nakon osnivanja mnogo obećavala, nastavlja da se osipa. Nakon što se 2009. godine podelila na dve partije, sada je iz članstva izbacila sedmoro ljudi, jer su u medijima kritikovali rukovodstvo partije. Miloš Bešić to vidi kao logičan sled događaja.
Na crnogorsku opoziciju ogorčen je urednik političke redakcije dnevnog lista "Vijesti" Neđeljko Rudović, koji kaže da ni nakon 15 godina ona nije uspela da pronađe sebe.
"Što se tiče opozicionih stranaka, birači ne mogu da se nadaju ničemu. I nije stvar u tome da se oni svađaju ili ne. Stvar je u tome da oni nemaju koncepciju, strategiju i da nisu konzistentni. Tako da opozicija u Crnoj Gori ima mnogo da nauči i mora mnogo toga da promeni u svom ponašanju", ocenio je Rudović.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...












