Izvor: Politika, 29.Maj.2008, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Crveni karton za Crnu Goru

Amnesti internešenel u svom izveštaju navodi brojne primere kršenja ljudskih i manjinskih prava kao i više nerazrešenih napada na novinare koji kritikuju vlast

Podgorica – Crna Gora nije razrešila preostale ratne zločine i ubistva i nije obezbedila hitnu, nepristrasnu i delotvornu istragu optužbi za mučenje i druga maltretiranja, uključujući i nerazrešene napade na novinare koji kritikuju vlast,navodi se u redovnom izveštaju Amnesti internešenela (AI) >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << o stanju ljudskih prava u svetu tokom 2007. godine, odnosno u odeljku koji govori o slučajevima kršenja ljudskih prava u Crnoj Gori.

Ova organizacija takođe precizira da novi ustav Crne Gore nije u potpunosti usklađen sa odredbama Evropske konvencije o ljudskim pravima i da „nije obezbedio nezavisnost pravosuđa niti manjinama dodelio adekvatnu zaštitu od diskriminacije”.

U odeljku „Nekažnjivost za ratne zločine” AI konstatuje da nije bilo napretka u istrazi koja se od februara 2006. vodi protiv šest bivših policijskih zvaničnika zbog nestanka 83 bošnjačka civila tokom 1992. godine.

Amnesti navodi da žrtve mučenja i drugog maltretiranja tokom hapšenja i pritvora policija često optužuje za ometanje rada svojih službenika, dok su protiv policajaca „prijave retko podnošene”. Konstatuje se da i dalje ima optužbi za mučenje i maltretiranje, a kao primer se navodi da je Inicijativa mladih za ljudska prava dokumentovala 23 slučaja samo tokom septembra i oktobra 2007.

O slučaju Orlov let, AI navodi da je policija u martu izvestila da nije uspela interna istraga protiv pripadnika službe koji su sumnjičeni da su maltretirali 17 Albanaca tokom hapšenja i pritvora u podgoričkoj policijskoj stanici u septembru 2006. godine.

Amnesti podseća da je krajem 2007. godine još trajao postupak po žalbi na oslobađajuću presudu Damiru Mandiću, jedinom osumnjičenom za ubistvo urednika „Dana” Duška Jovanovića 2004, kao i da je „nastavljena istraga za ubistvo Srđana Vojičića”, vozača Jevrema Brkovića, koje se desilo u oktobru 2006. godine.

U slučaju napada na novinare koji imaju kritički stav prema vlasti ova organizacija ocenjuje da je reč o politički motivisanim obračunima sa predstavnicima javne reči, navodeći primere direktora crnogorskog dnevnika „Vijesti” Željka Ivanovića, koji je pretučen 1. septembra prošle godine, i urednika Radio Berana Tufika Softića koji je 1. novembra, nakon što su ga dvojica nepoznatih napadača pretukla bezbol palicama, smešten u bolnicu u Beranama. Navodi se da je on ranije prijavljivao pretnje smrću, te da je istraga u toku.

Amnesti takođe konstatuje da je u toku suđenje desetorici optuženih za ubistvo policijskog funkcionera Slavoljuba Šćekića, koje je počinjeno u januaru 2005. godine, ali da proces nije završen do kraja 2007. godine.

Primer AI za stanje u oblasti manjinskih prava je poslednje mesto crnogorske vlasti na devetočlanoj listi zemalja učesnica u projektu Dekade Roma, kojima je uskraćeno pravo na obrazovanje. Oni smatraju i da Crna Gora ne ispunjava obaveze prema izbeglicama i raseljenima sa Kosova, iz BiH i Srbije.

Novica Đurić

[objavljeno: 30/05/2008]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.