Izvor: RTS, 21.Nov.2020, 07:09

Četvrt veka Dejtonskog sporazuma

Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, poznatiji kao Dejtonski mirovni sporazum, parafiran je pre 25 godina u vojnoj vazdušnoj bazi "Rajt Paterson" kod Dejtona, u američkoj državi Ohaju. U Republici Srpskoj danas je državni praznik, ali ne i u Federaciji BiH. Ipak, članovi Predsedništva BiH dogovorili su se o zajedničkom obeležavanju 25-godišnjice.
Sporazum kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini parafiran je pre 25 godina u Dejtonu, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u američkoj državi Ohaju.

Posle tronedeljnih pregovora, od 1. do 21. novembra 1995. godine, čelnici Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Savezne Republike Jugoslavije, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, postigli su dogovor i okončali rat.
Dejtonski sporazum su potpisali tadašnji predsednici Srbije Slobodan Milošević, BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman, a te zemlje su garanti sprovođenja sporazuma.
Dokument je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera. Pored njega, glavni američki posrednici su bili Ričard Holbruk i general Vesli Klark.
Zvanično je potpisan u Jelisejskoj palati u Parizu 14. decembra 1995. godine.
Podela na entitete Jedan od glavnih principa na kojima je Dejtonski sporazum zasnovan jeste podela na dva entiteta – Republiku Srpsku (49 odsto teritorije) i Federaciju BiH (51 odsto teritorije).
Potpisnici su se obavezali da međusobne odnose regulišu prema Povelji UN, Završnom aktu iz Helsinkija i drugim dokumentima OEBS-a, kao i na međusobno poštovanje suvereniteta i rešavanje nesporazuma isključivo na miroljubiv načun.

Jugoslovenski parlament je 13. novembra 2002. ratifikovao Dejtonski sporazum.
Nijedan od trojice potpisnika sporazuma više nije među živima.
Kulminacija šatl-diplomatije Dejtonski sporazum bio je kulminacija šatl-diplomatije, koju je počeo američki diplomata Ričard Holbruk sa svojim timom pod pokroviteljstvom SAD i koji je doneo prekid rata u BiH.
U međuvremenu, u Bosni i Hercegovini je izgubljen original dokumenta, a institucije još nisu uspele da pronađu primerak koji je nakon ceremonije u Parizu dodeljen BiH.
Političari u Bosni i Hercegovini i dalje raspravljaju o reviziji sporazuma.
U Republici Srpskoj Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini republički je praznik i neradni dan, a njegovo obeležavanje regulisano je entitetskim Zakonom o praznicima.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

PRE 25 GODINA POTPISAN DEJTONSKI SPORAZUM: Dan kada je okončan rat u BiH (VIDEO)

Izvor: Kurir, 21.Nov.2020

Danas se navršilo 25 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.

Nastavak na Kurir...

Dejton je okončao rat, ali nije doneo mir

Izvor: Deutsche Welle, 21.Nov.2020

Pre tačno četvrt veka ispregovaran je Dejtonski mirovni sporazum. Sa kakvim ambicijama su različite strane stigle u Ohajo i da li je iko tu odneo pobedu? O tome u autorskom tekstu za DW piše istoričarka Mari-Žanin Čalić.

Nastavak na Deutsche Welle...

Inzko: Mir je samo polazna tačka

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 21.Nov.2020

Dejtonski mirovni sporazum donio je i održao mir, ali to nije kraj, mir je samo polazna tačka, ocijenio je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini (BiH) Valentin Inzko povodom 25. godišnjice parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma. U izjavi za medije je podsjetio da se BiH suočava s ogromnim...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

"NEKOM MAJKA, NEKOME MAĆEHA" 25 godina je prošlo od kako je potpisan Dejtonski sporazum, a jedno pitanje se konstantno nameće

Izvor: Blic, 21.Nov.2020

Najuspešniji ugovor u novijoj političkoj istoriji, najveći diplomatski uspeh u regionu, kako je sve nazivan Dejtonski sporazum, danas navršava četvrt veka od kako je parafiran. Značajan jer zaustavio rat u Bosni i Hercegovoni (BiH), za ovih 25 godina, prešao je put od glorifikacije do osporavanja...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.